15 spôsobov využitia dronov, o ktorých ste možno nevedeli
Rastúca dostupnosť dronov spojená s technologickým vývojom kamier a iných senzorov zvýšila dopyt po využití UAV (Unmanned Aerial Vehicle) v rôznych druhoch biznisu. Drony môžme čoraz častejšie vidieť nad staveniskami, poliami, mestami, či pri svetelných šou, akou bolá napríklad tá pri otváracom ceremoniáli olympijských hier v Tokiu. Napriek tomu, že korona kríza sa dotkla aj reťazca vývoja, výroby, distribúcie dronov a služieb s nimi spojenými, ekonómia dronov (Drone economy) sa ďalej pohybuje po stúpajúcej krivke. Dronom nahráva aj fakt, že mnohé krajiny si uvedomili ich potenciál a upravili legislatívu, ktorá umožňuje ich široké, ale zároveň bezpečné využitie. Predstavme si teraz 15 zaujímavých spôsobov využitia dronov, z ktorých niektoré vás možno prekvapia.
Prečítajte si tiež: Význam primeranej regulácie prevádzky dronov
1. Doručovanie zdravotníckych potrieb
Príkladov použitia dronov v zdravotníctve je hneď niekoľko. V Rwande, Dominikánskej republike, či v USA pomáhajú drony doručovať lieky a zdravotné pomôcky do ťažko dostupných miest. Takáto služba funguje aj medzi anglickým ostrovom Wight a pevninou, keďže drony dokážu na ostrov doručiť potrebné lieky za významne kratší čas ako trajekt a lacnejšie ako lietadlo.
Pri záchrane života ide doslova o sekundy, preto viaceré projekty skúmajú, či sú drony schopné urýchliť donášku defibrilátora na miesto nehody. Testovacie lety prebehli vo švédskom Göteborgu, poľskom meste Sosnowiec, či v meste Reno v Spojených štátoch. Výsledky všetkých týchto nezávislých testovaní boli sľubné, keďže drony naozaj dokázali doručiť defibrilátor rýchlejšie ako sanitka. Odhalili sa však aj nedostatky spojené s legislatívnymi prekážkami a prevádzkou dronov za horších poveternostných podmienok.
V Berlíne bol v Novembri 2020 spustený projekt donášky vzoriek krvi medzi dvoma laboratóriami. Ide o takzvané BVLOS lety, teda operátori dron fyzicky nevidia a lety prebiehajú autonómne.
2. Boj proti vírusovým ochoreniam
V rokoch 2015-16 sužoval Brazíliu a niekoľko Tichomorských ostrovov nebezpečný vírus Zika, ktorý bol prenášaný komármi Aedes Aegypti. Netradičný spôsob, ktorým zdravotníci bojovali proti šíreniu nákazy, bola distribúcia miliónov sterilných komárích samčekov do liahnísk pomocou dronov. Vyšlachtení samčekovia komára boli v laboratóriu geneticky upravení tak, aby po spárení samičky prudukovali neživotaschopné vajíčka. Drony tu zohrali svoju úlohu pri cielenom vypúšťaní samčekov do liahnísk, ktoré sa nachádzali v ťažšie dostupných miestach.
Bezpilotné prostriedky sa využívajú pri distribúcii postrekov v ťažšie dostupných oblastiach aj na Slovensku. V roku 2021 použila drony pre boj s komármi napríklad Bratislavská samospráva.
3. Dronová svetelná šou
Určite ste už v médiách videli zábery z pôsobivých svetelných predstavení, pri ktorých stovky až tisíce podsvietených dronov vytvárali na oblohe rôzne obrazce. Dronové šou (drone display) sú novodobým fenoménom a event marketingovým nástrojom, ktorý ponúka oveľa zaujímavejšie možnosti ako ohňostroj. Dronová šou sa dá naprogramovať podľa ľubovôle, a v porovnaní s ohňostrojmi je ekologickejšia, ale aj nákladnejšia.
Doposiaľ najväčšia svetelná dronová šou na svete sa udiala v Júni 2021 pri oslave 100 výročia komunistickej strany Číny. Vytvorilo ju neuveriteľných 5200 zosynchronizovaných dronov, ktoré na nočnej oblohe v meste Shenzhen vytvárali pôsobivé obrazce a príbehy.
4. Geodézia a kartografia
Drony spôsobili v oblasti tvorby topografických máp, ortofosnímkov a 3D modelov doslova revolúciu. Ukázali sa byť ideálnym pomocníkom pri získavaní geografických dát potrebných pre fotogrametriu – teda tvorbu 3D modelu z 2D fotografií, a taktiež pre snímanie povrchu pomocou LIDARu – zariadeniu podobnému radaru, ktoré namiesto rádiových vĺn používa pre detekciu objektov infračervené svetlo. Pre získavanie geografických dát sa používajú aj lietadlá a vrtuľníky, ktorých použitie je však spojené s vysokými nákladmi.
Prečítajte si tiež: Využitie dronov v geodézii a kartografii
5. Pátranie po nezvestných osobách
Drony vybavené výkonnými optickými a termovíznymi kamerami pomáhajú aj pri pátracích akciách. Z výšky vedia pokryť pomerne veľkú plochu a nezvestné osoby dokážu detekovať na základe teplotných rozdielov a vizuálnych špecifík. Záchranným tímom uľahčuje prácu aj umelá inteligencia, ktorá jednoduchšie a efektívnejšie dokáže identifikovať aj malé zmeny v tisícoch podobných záberov. Na Slovensku využíva dron pri pátraní po nezvestných osobách aj občianske združenie HAKA, ktoré je tiež partnerom OZ Mám Dron.
6. Predpoveď počasia
Meteorologické drony sú špeciálne navrhnuté zariadenia, ktoré lietajú do najnižšej vrstvy zemskej atmosféry. Sú vybavené senzormi na zhromažďovanie informácií o teplote, vlhkosti a vetre v atmosfére, čo v konečnom dôsledku pomáha zlepšiť modely predpovedí počasia.
7. Výroba dažďa s pomocou dronov
V extrémne suchých oblastiach sa využívajú drony na distribúciu jodidu strieborného a iných chemických prvkov do oblakov aby ich tak stimulovali k produkcii zrážok. Táto technológia sa volá Cloud seeding a používa sa v približne 60-tich krajinách sceta. Účinnosť technológie bola prezentovaná tento rok aj V Spojených arabských emirátoch, kedy sa v extrémne suchom emiráte Ras al Khaimah po použití cloud seeding spustil prudký lejak.
8. Pomoc pri živelných katastrofách
Zemetrasenia, tornáda, požiare, či záplavy za sebou zanechávajú často spúšť a veľa krát, žiaľ, aj straty na životoch. Vďaka dronom dokážu záchranné tímy sledovať rozsah a smer postupu požiaru a záplavy, distribuovať signál pre komunikáciu záchranných zložiek, a v prípade zemetrasenia dohľadávať ľudí v sutinách domov.
Prečítajte si tiež: Význam využitia dronov pri záchranných operáciách a živelných pohromách
9. Inšpekcia pamiatok
Pre zachovanie priaznivého stavu hradov, zámkov, a iných nehnuteľných kultúrnych pamiatok sú nevyhnutné pravidelné inšpekcie. Vďaka dronom sa inšpektori vedia dostať aj do ťažšie prístupných miest a nasnímať objekt aj z inak neprístupných uhlov. Získané údaje slúžia na zistenie technického stavu budov a určenie postupu pri reštauračných prácach. Pamiatkári si chvália drony aj v súvislosti s digitalizáciou kultúrneho dedičstva, keďže im pomáhajú vytvárať komplexné 3D modely pamiatok.
Operátori dronov na hradoch a v ich okolí často spôsobujú svojim neuváženým používaním UAV nepríjemnosti správcom týchto nehnuteľných kultúrnych pamiatok.
10. Ochrana oceánov
Predstavte si sériu hydrofónov umiestnených v chránených morských oblastiach. Akonáhle zaznamenajú hukot lodného motora, signál sa dostane na pevninu, odkiaľ sa vyšle prieskumná kvadrokoptéra, ktorá zmonitoruje situáciu. Takto vie pobrežná stráž obmedziť pytliactvo v chránených vodách. Ďalším prípadom použitia dronov na ochranu oceánov je čistenie vôd od plastov. Bristký start-up Ellipsys používa drony na identifikáciu typu, veľkosti a v niektorých prípadoch aj značky plastového odpadu v oceánoch. Na základe týchto dát vedia ochranári plánovať operácie zberu plastov.
11. Letecké Taxi
Veľkou výzvou v rámci rozvoja Drone economy je rozvoj UAS v urbanizovanom prostredí na prepravu osôb. Ide o operácie s najvyššou mierou rizika, ktorá je podobná ako u civilného letectva. Vo viacerých krajinách prebiehajú testy konceptov VTOL prístrojov, ktoré testujú nielen technologické kvality lietadla, výdrž, ale najmä systém prevádzkovania tejto služby s ohľadom na bezpečnosť leteckého priestoru v rámci platnej legislatívy. Ide teda o komplexný systém technológií, manažmentu služieb a legislatívy.
12. Preprava tovaru
Napriek tomu, že Amazon aj DHL postupne upúšťa od svojich projektov doručovania tovarov pomocou dronov, toto odvetvie má stále veľký potenciál. V austrálskom meste Logan prevádzkuje spoločnosť Wing službu donášky jedla a drobného tovaru pomocou dronov, pričom v roku 2021 vybavila približne 50 000 objednávok. Doručenie jedného balíku na vzdialenosť 6 míľ trvá približne 6 minút. Mesto Logan bolo akýmsi testovacím centrom, kde spoločnosť Wing doladila manažment celého procesu prevádzky dronov. Na základe týchto skúseností už prevádzkuje podobné služby aj vo Fínsku a USA.
13. Futbal s dronmi
Drone soccer nie je celkom futbal, ale hra, kedy špeciálne upravené drony v tvare lopty, ovládané jednotlivými tímami, majú za úlohu prejsť cez okrúhlu obruč súpera. Ide o pomerne nový typ zábavy, ktorý naberá na popularite najmä v Južnej kórei a USA.
14. Plašenie zveri
Pri kosbe a žatve uhynie ročne množstvo srnčiat a drobnej zveri. Operátori veľkých poľnohospodárskych strojov nemajú šancu vy vysokej tráve uvidieť malé srnčatá a mláďatá bažantov, či zajacov. Preto si zavolali na pomoc drony s termovíziou, ktoré odhalia a lokalizujú zver, inak vizuálne nebadateľnú. Tá je následne odplašená alebo odnesená do bezpečia. Tento postup sa úspešne využíva napríklad aj v Čechách a Nemecku.
Prečítajte si tiež: Využitie dronov v poľnohospodárstve
15. Ochrana majetku
AtlasNest je plne autonómny systém ochrany nehnuteľného majetku. Dron je vypustený z dokovacej stanice a podľa naprogramovaného perimetru sleduje dané územie. Pokiaľ zdetekuje zmenu alebo pohyb nežiadúcich osôb na pozemku, upozorní majiteľa a bezpečnostnú službu. Tá môže prevziať nad dronom kontrolu a vprípade nutnosti sledovať osobu až do vzdialenosti 10km.
Z vyššie uvedených príkladov je zrejmé, že drony už dávno nie sú určené len pre natáčanie videí. Títo lietajúci pomocníci môžu v mnohých prípadoch nahradiť človeka pri rôznych prácach, zvýšiť ich efektivitu a šetriť náklady. Technologický vývoj dronov, senzorov a softvérov pre spracovanie dát samozrejme pokračuje ďalej, takže sa necháme prekvapiť, aké ďalšie úlohy dokážu drony v budúcnosti vykonávať.
PODOBNÉ PRÍSPEVKY
Konferencia DRONTEX 2023 spojila odborníkov na bezpilotné technológie z krajín V4
Prečítajte si našu reportáž o konferencii DRONTEX 2023, ktorá sa uskutočnila v októbri v Piešťanoch a spojila odborníkov na bezpilotné technológie z krajín V4!
Skúsenosti slovenského pilota dronu so získaním európskej licencie pre kategóriu A1/3 a A2
V tomto článku sme vyspovedali slovenského UAV hobby pilota, Daniela Koppa, ktorý nám porozprával o jeho ceste ku získaniu európskych licencií v kategórii A1/3 a A2.
Nasadenie dronov pri boji s požiarom v Českom Švajčiarsku – rozhovor so Štepánom Komosným
O tom, akú úlohu zohrávali operátori dronov pri boji s požiarom v Českom Švajčiarsku, sme sa porozprávali so Štepánom Komosným.