Mám Dron

Konferencia DRONTEX 2023 spojila odborníkov na bezpilotné technológie z krajín V4

Konferencia DRONTEX 2023, ktorá sa uskutočnila 18-19.Októbra 2023 v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky Elektrárňa Piešťany, je úspešne za nami. Podujatiu predchádzalo mesiace príprav súvisiacich s programom, komunikáciou s partnermi a technickým a personálnym zabezpečením. Výsledkom bola dvojdňová odborná konferencia so 160 účastníkmi, 40 partnermi, 33 spíkrami prevažne zo Slovenska a susedných krajín.

Vzhľadom na pozitívnu spätnú väzbu môžeme skonštatovať, že náš cieľ vytvoriť odborný konferenčný formát pre krajiny V4, bol splnený. Okrem medzinárodného presahu a EXPO stanu bol novinkou druhého ročníka konferencie networkingový banket a večerný program, počas ktorého sa účastníci podujatia mohli navzájom spoznať a vymeniť si svoje skúsenosti. Ako DRONTEX 2023 vyzeral a prebiehal si môžete pozrieť v našej reportáži.

Fotogalériu z konferencie DRONTEX 2023 si môžete pozrieť TU.

Výstava dronov DRONTEX EXPO

Keďže priestor Elektrárne Piešťany sa nám minulý rok osvedčil, rozhodli sme sa opäť pripraviť konferenciu na tomto unikátnom mieste spojenom s technologickými inováciami. Vzhľadom na obmedzenú kapacitu vnútorných priestorov sme pre výstavu dronov a technológií našich partnerov postavili vonkajší stan v rozmere 10x25m. EXPO bolo k dispozícii počas oboch dní konferencie a účastníci sa v stane mohli zoznámiť s bezpilotnými technológiami, anti-dronovými systémami, senzormi a projektami, ktoré si pripravili naši partneri.

DRONTEX 2023 EXPO

Streda 18.Október

Po registrácii účastníkov sa program konferencie začal úvodným videom, ktorého aktéri sa následne objavili na pódiu a prihovorili sa hosťom s krátkymi príhovormi. Ako prvý sa ujal slova Rastislav Sopko, ktorý za Asociáciu Mám Dron privítal hostí a po ňom pokračoval ambasádor konferencie, pán Ivan Bella nasledovaný zástupcami hlavných partnerov, Štefanom Duszom z Letových prevádzkových služieb SR, a Marekom Náhlikom zo spoločnosti R-SYS. Dôležitosť DRONTEXu a podobných podujatí pre Trnavský samosprávny kraj podčiarkol vo svojom príhovore župan TTSK – Jozef Viskupič. Moderátor konferencie – Ján Mečiar – sprevádzal celým programom počas oboch dní.

Manažment bezpilotnej prevádzky a UTM

Prvý programový blok otvorila krátkym video-príhovorom Maria Algar Ruiz – hlavná manažérka pre drony Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA). Jej kolega, Vladimír Foltín, vo svojej prezentácii predstavil najnovšie témy, ktorým sa EASA ohľadom dronov venuje. Spomínaný Štefan Dusza – vedúci oddelenia bezpilotných prostriedkov na LPS SR, zhodnotil aktuálny stav bezpilotnej prevádzky a načrtol dôležitosť témy letov bez vizuálneho kontaktu. Jeho kolegovia z letových prevádzkových služieb z Čiech (Radek HodačŘízení letového provozu CZ), Maďarska (György BlazsovszkyHungaroControl) a Poľska (Rafal PaprockiPANSA) vo svojich vstupoch hovorili o aktuálnom stave dronovej prevádzky v jednotlivých krajinách a plánoch pre jej rozvoj.

Úvodné príhovory

Vladimír Foltín – EASA

Marek Náhlik – R-SYS

Fotogalériu z konferencie DRONTEX 2023 si môžete pozrieť TU.

Marek Náhlik – riaditeľ spoločnosti R-SYS vyvíjajúcej systémy manažmentu pilotovanej a bezpilotnej prevádzky hovoril vo svojom vstupe o potrebezosúladenia oboch systémov a vyzdvihol aj dôležitosť spoločenskej akceptácie dronov. Programový blok uzavreli Rafal SlonKonrad Cioch z poľskej spoločnosti Aerobits venujúcej sa vývoju a produkcii systémov pre priamu diaľkovú identifikáciu dronov založenú na viacerých technológiách.

Pokročilé dronové služby

Po chutnom obede, ktorý pre účastníkov konferencia pripravila Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera v Piešťanoch, pokračoval program jednou z nosných tém konferencie, ktorou boli pokročilé dronové služby. O tom, ako letecký monitoring pomocou dronov dokáže prispieť ku zlepšovaniu kvality trávnikov na golfových ihriskách, porozprával Igor Kajan zo spoločnosti UAVIS. Drony nachádzajú svoje využitie nielen v interiéri, ale aj v interiérových priestoroch hál a logistických centier. Akým spôsobom funguje inšpekcia skladov v automotive priemysle vysvetlil Gergely Ellenrider z maďarskej spoločnosti Aeriu.

Nezastupiteľnú úlohu hrajú drony aj v oblasti energetiky. Vedia o tom svoje aj Jozef Tóth (Východoslovenská distribučná) a Adam Broš (Západoslovenská distribučná), ktorí vo svojich prezentáciách, okrem iného, predstavili možnosti dronov pre autonómny monitoring sietí vysokého napätia. Samotné drony sú dôležité najmä pre zber dát z rôznych senzorov z vtáčej perspektívy. Tieto dáta sa ďalej využívajú napríklad aj pre zefektívnenie práce inžinierov pri veľkých stavebných projektoch v rámci aplikácie AVAG, ktorú predstavili Miroslav ŠtaubrMarek Rúžek z českej  spoločnosti Airview. Nasledujúca prezentácia Jiřího Zachardalu zaujala najmä priaznivcov VTOL a pilotovaných dronov, keďže bola zameraná na projekt jedno-miestneho dronu Airwolf, ktorý vyvíja spoločnosť UDX.

Igor Kajan – UAVIS

Miroslav Štaubr, Marek Růžek – Airview

Nuri Morava – DB Schenker

Preprava materiálu pomocou dronov sa netýka len tzv. last-mile delivery, ale aj distribúcie tovaru v rámci logistických centier a na dlhšie vzdialenosti. Spoločný projekt spoločností DB Schenker a Volocopter, ktorý vyústil do testovacieho letu prevozu plnej palety dronom Volodrone,  prezentoval Nuri Morava (DB Schenker). Tematický blok dronových služieb uzatvorili páni Martin JančoVladimír Pšenák zo spoločnosti M2M Solutions, ktorí vo svojom vstupe otvorili veľmi zaujímavú tému využitia dronov vo vesmírnom výskume.

Večerný program

Po ukončení prezentácií prvého dňa mohli hostia využiť pár hodín na ubytovanie a prípravu na večerný program. Ten sa začal večerou a plynule pokračoval voľným networkingom. Okrem show, ktoré si pripravili gastro partneri konferencie – Ebenica coffee, GentleJam a Vinum Nobile, sa mohli hostia porozprávať v sprievode kapely Colorful people a DJ-a Klima. K dispozícii boli ochutnávky výberových džemov, kávy, vína a k dispozícii bol aj bar s drinkami pripravenými priamo pre konferenciu DRONTEX.

Príprava DRONTEX drinku

Kapela Colorful people

Networkingový banket

Štvrtok 19.Október – prvý blok

Druhý deň konferencie DRONTEX 2023 bol celý venovaný téme bezpečnostných výziev, ktoré so sebou drony v dnešných časoch prinášajú. Akým spôsobom prebieha výcvik vojenských pilotov dronov, akú úlohu zohrávajú bezpilotné systémy v bezpečnostných štruktúrach štátu? Aj na tieto otázky odpovedali vo svojich prednáškach Mário Malatinec z Veliteľstva vzdušných síl SR a pán Vladimír Kulpa z Akadémie ozbrojených síl SR. Špeciálne vrtuľníky vykonávajúce napríklad aj monitoring modrých aj zelených hraníc predstavil Luboš Šrámek zo spoločnosti Schiebel. O tom, akým spôsobom sa dá čeliť prieniku dronov do chráneného vzdušného priestoru hovoril vo svojom vstupe Stephan Krashansky zo spoločnosti Aaronia Austria venujúcej sa anti-dronovýcm technológiám.

Pred EXPO stanom bola počas konferencie odparkovaná špeciálna dodávka vybavená dronom od spoločnosti Aliter Technologies. Jej zástupca – Ákos Haramia – vysvetlil, ako sa ich upútaný dron a iné technológie využívajú pri poskytovaní situačného povedomia pri veľkých verejných akciách, či to, ako pomáha pri rozširovaní zabezpečovania signálu.

Mário Malatinec – VVS SR

Stephan Krashansky – Aaronia Austria

Luboš Šrámek – Schiebel

Roman Kniazhenko – Skyeton

Heiko Nissen – Rohde & Schwarz 

Heiko Nissen zo spoločnosti Rohde & Schwarz sa vo svojej prezentácii zameral na technológie využívané pri detekcii neželaných dronov. Pri budove si účastníci konferencie nemohli nevšimnúť model veľkého dronu s pevným krídlom Raybird od ukrajinskej spoločnosti Skyeton. Jej obchodný riaditeľ Roman Kniazhenko vysvetlil, ako sú tieto drony nasadzované v konflikte na Ukrajine a ako ukrajinskej armáde pomáhajú pri vedení misií. Hrozby, ktoré drony predstavujú, pripomenul aj Robert Fintak z poľskej spoločnosti Terra Hexen a počas svojej prezentácie ukázal na pódiu jammer určený pre prerušenie signálu neželaných dronov.

Štvrtok 19.Október – druhý blok

Po obede spečatila Asociácia Mám Dron spoluprácu s kolegami z dronových asociácií z Česka (UAVA CZ), Poľska (Polska Izba Systemow Bezzalogowych -PISB) a Maďarska (Drón Koalíció) podpísaním spoločného memoranda o spolupráci. Táto spolupráca má viesť ku vzájomnej podpore činnosti jednotlivých asociácií a rozvoju dronového priemyslu v krajinách V4.

Ako prvý sa v druhom bloku programu ujal slova Tomáš Schóber zo spoločnosti R-SYS – jedného z hlavných partnera konferencie. Predstavil, ako riešenie IXOsystem môže uľahčiť manažment krízových operácií, keď sa vo vzduchu pohybuje viacero aktérov. O maďarskom dronovom ekosystéme a jeho vývoji hovoril Oliver TakácsSzéchenyi István University Digital Development Center. Nasledoval ho Ján Čerňan, ktorý sa so spoločnosťou Egis podieľa na príprave bezpečnostných štandardov v projekte SORA. O tom, akú úlohu zohrávajú drony vo verejnej správe a bezpečnosti kritickej infraštruktúry, porozprával Jaroslav Řešátko zo spoločnosti Telink. Posledná prezentácia, ktorá odznela na DRONTEXe, bola venovaná využitiu dronov pri posudzovaní a dokumentovaní dopravných nehôd. Tejto témy sa zhostil dopravný znalec Tomáš Korbeľ zo spoločnosti Automotive Solution4u.

Fotogalériu z konferencie DRONTEX 2023 si môžete pozrieť TU.

Podpisovanie memoranda o spoluopráci

Robert Fintak – Terra Hexen

Tomáš Schóber – R-SYS

Záver

Konferencia DRONTEX 2023 priniesla množstvo dôležitých a aktuálnych tém, ktoré sa týkajú bezpilotných prostriedkov a ich využívania v priemysle a službách. Zároveň načrela aj do temnej stránky tejto problematiky a ukázala, akými spôsobmi ľudia a skupiny zo zlými úmyslami zneužívajú drony na svoju činnosť a naopak, ako je možné sa proti týmto hrozbám brániť. Na konferencii odznelo množstvo špičkových prezentácií, informácií a podnetov a veríme, že bola aj miestom, kde sa zrodili viaceré spolupráce.

Záverom sa za asociáciu Mám Dron chceme ešte raz srdečne poďakovať všetkým účastníkom konferencie, spíkrom a najmä partnerom, bez ktorých by konferencia DRONTEX 2023 nemohla vzniknúť. Pozitívna spätná väzba na konferenciu nám v asociácii dodala chuť a motiváciu pokračovať v našej práci a už teraz premýšľame, ako spraviť ďalší ročník DRONTEXu ešte lepším😊