Drony pomáhajú hľadať nezvestných ľudí
Pátranie po nezvestných osobách sa často realizuje na rozsiahlych plochách a v ťažko dostupnom teréne. Do záchranných operácií sú zapojené zložky polície, prvej pomoci, hasiči, dobrovoľníci a často vypomáhajú aj helikoptéry, lietadlá a drony. Práve pohľad zhora dáva pátracím tímom dôležitú perspektívu a zvyšuje možnosť nájdenia stratenej osoby. Čoraz častejšie sa pre tieto účely začínajú využívať drony, ktoré okrem citlivej kamery môžu byť vybavené aj termovíziou a inými technológiami. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa drony zapájajú do pátracích akcií na Slovensku a v zahraničí a aké ponúkajú výhody a možnosti.
Prečítajte si tiež: Význam využitia dronov pri záchranných operáciách a živelných pohromách
Pátracie drony už aj na Slovensku
Slovenská polícia rieši ročne tisícky prípadov nezvestných osôb. O úspešnosti pátrania zvyčajne rozhodujú prvé dni a to najmä u nezvestných, ktorí môžu byť zranení a odkázaní na pomoc iných. Väčšinu z prípadov (až 95%) polícia objasní a vyrieši. Pokiaľ sa však osobu nepodarí dohľadať, pátranie sa automaticky odvoláva po 20 rokoch od jeho vyhlásenia, prípadne rodina nezvestného môže po čase súhlasiť s návrhom na vyhlásenie osoby za mŕtvu.
Na Slovensku vznikli viaceré iniciatívy, ktoré sa snažia pomôcť s dohľadávaním nezvestných osôb. Jednou z nich je občianske združenie HAKA, ktoré sa okrem cieleného pátrania po osobách (CPPO) zapája aj do hľadania kradnutých áut a bicyklov. Tomuto združeniu sa podarilo zapojiť do pátrania po nezvestných osobách viacerých odborníkov z oblasti bezpečnosti a desaťtisíce ľudí cez sociálne siete, ktorí taktiež môžu pomôcť pri pátraní.
HAKA disponuje viacerými technológiami, ktoré v správnych rukách zvyšujú šance na dohľadanie osoby. Patrí sem aj dron osadený termovíznou kamerou, ktorá vďaka zobrazeniam teplotných rozdielov môže určiť polohu osoby. Dron dokáže z vtáčej perspektívy podať informácie o pomerne veľkej ploche, ktorá pri pátraní býva rozdelená na viacero zón.
„ Po vyhlásení policajnej výzvy sa podľa okolností do pár hodín zmobilizujú pátracie jednotky. Okrem príslušníkov polície, zdravotníkov a dobrovoľníkov zapájame do cieleného pátrania aj dron. Je to vynikajúci pomocník v zložitom a náročnom teréne a v porovnaní s použitím vrtuľníka aj výrazne šetrí náklady, „ ozrejmuje Štefan Farkaš, zakladateľ združenia HAKA.
Okrem dohľadávania osôb HAKA výrazne spolupracuje s políciou aj pri pátraní po kradnutých autách a bicykloch. Mobilná aplikácia HAKATRON umožňuje ľuďom pridať ruku k dielu a pomôcť nájsť stratené vozy cez identifikáciu dopravných značiek v reálnom čase. Viac informácií o združení HAKA a jeho aktivitách sa môžete dozvedieť na webovej stránke združenia: www.hakasystem.eu
Polícii pomáha pri pátracích operáciách aj Slovenská pátracia služba (SPS), ktorá poskytuje personálnu a technickú podporu. Pre zefektívnenie komunikácie a zosúladenie záchranných zložiek v teréne sa SPS pravidelne zúčastňuje spoločných taktických cvičení záchranárov, hasičov a príslušníkov polície.
Čo musím spraviť keď chcem pomôcť?
Pokiaľ sa chcete zapojiť do pátrania po nezvestných osobách, môžete sledovať webové a Facebook stránky Slovenskej polície a HAKA, kde sú uvedené detaily o hľadaných osobách. V niektorých prípadoch oslovuje Polícia SR aj verejnosť prostredníctvom médií a svojich komunikačných kanálov.
Ďalšou možnosťou je prihlásiť sa a zaregistrovať do Amber Alert Slovensko. Ide o projekt, ktorý je zameraný na dohľadávanie stratených detí a mladistvých, ktorí môžu byť v ohrození. Po registrácii Vám v prípade vyhlásenia pátrania príde e-mail s informáciami kde a ako bude akcia prebiehať.
Drony s umelou inteligenciou
Benefity dronov a softvérov na spracovanie dát pri hľadaní osôb oceňujú mnohé záchranné tímy na celom svete. Škótska polícia, napríklad, zapája do pátracích akcií drony vybavené umelou inteligenciou. Tie, pri lietaní nad daným územím, používajú výkonné optické kamery, termovíziu a umelé neurónové siete, vďaka ktorým dokážu spozorovať človeka až do vzdialenosti 150 metrov. Rozoznávací softvér dokáže v rámci širokého záberu rozlíšiť osobu, či zviera len z malého počtu pixelov. Vývojári naprogramovali technológiu na základe stoviek hodín policajných záznamov, pričom sa vedia zamerať na rôzne pozície, situácie a farby oblečenia.
Záchranný tím v okolí Embudo kaňonu v štáte Nové Mexiko tiež využíva na hľadanie stratených turistov drony. Vďaka vyhriatej takmer púštnej krajine je použitie termovízie neefektívne. Sledovanie tisícok záberov príslušníkom záchranného tímu pripomína hľadanie ihly v kope sena, a rýchlo unavené oči nie sú schopné postrehnúť malé zmeny na početných podobných záberoch.
Preto sa miestne záchranné zložky spoliehajú na umelú inteligenciu. Pokiaľ sú dostupné informácie o oblečení, ktoré mala nezvestná osoba na sebe, softvér, ktorý spracúva údaje, vyhodnotí farebné odchýlky v jednotlivých záberoch, pričom rozozná prítomnosť danej farby oblečenia. Miestne úrady si túto technológiu pochvaľujú, keďže výrazne zefektívnila proces dohľadávania osôb v danej oblasti.
Lifeseeker je zaujímavá technológia, ktorá dokáže lokalizovať mobilné telefóny aj bez pokrytia sieťou. Mobilný telefón premení na maják, ktorý dovedie záchranné tímy na presné miesto. Použitie technológie si nevyžaduje spoluprácu s nezvestnou osobou, nie je obmedzené typom a dostupnosťou siete a pátracie akcie je možné vykonávať aj za tmy a nízkej viditeľnosti. Keďže samotné zariadenie váži len 1,5 kg, môže byť inštalované aj na väčší dron. Toto riešenie zvyšuje možnosti dohľadať nezvestných ľudí v prípadoch, keď nie je možné použiť termovíziu a optické kamery.
PODOBNÉ PRÍSPEVKY
Konferencia DRONTEX 2024 predstaví najnovšie trendy v bezpilotnom letectve
16-17 Októbra 2024 sa v Piešťanoch uskutoční tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX organizovanej asociáciou Mám Dron.
Spoločnosť R-SYS demonštrovala možnosti integrovaného ATM/UTM riešenia pre potreby ozbrojených zložiek
Spoločnosť R-SYS spolu s partnermi demonštrovala možnosti integrovaného ATM/UTM riešenia pre riadenie operácií vzdušných síl
Dronový seminár, ktorý sa konal 25.Mája 2024 na pôde Žilinského letiska a Katedry leteckej dopravy UNIZA opäť spojil dronovú komunitu.