Mám Dron

Drony v Zdravotníctve Pomáhajú Zachraňovať Životy

UAV zariadenia (drony) už preukázali svoju užitočnosť v rôznych druhoch ľudskej činnosti a priemyslu. Pomerne malé rozmery, široká dostupnosť, rýchlosť a schopnosť zvládať rôzne operácie pomocou kamier a iných senzorov robia z dronov šikovných pomocníkov, ktorí vo viacerých činnostiach vedia efektívne zastúpiť človeka. Možnosti ich využitia sa naďalej rozširujú vďaka technologickému vývoju, ktorý sa snaží vyhovieť novým požiadavkám trhu. V zdravotníctve nachádzajú drony svoje uplatnenie najmä pri donáške liekov, vakcín a iného zdravotníckeho materiálu a pri záchranných operáciách. Napriek tomu, že svoju užitočnosť dokázali už aj počas pandémie koronavírusu, ich všeobecné použitie v zdravotníckej logistike je stále značne limitované.

Pretrvávajúca nedôvera voči dronom

Za dronmi sa stále ťahá spoločenský tieň pochybností vyplývajúcich z ich možného zneužitia pri narušení súkromia, porušovania ľudských práv a nezodpovedného používania zo strany hobby pilotov, ktorí často nerešpektujú ani základné bezpečnostné odporúčania. Táto spoločenská skepsa v kombinácii so stále formujúcou sa legislatívou, ktorá v mnohých krajinách limituje použitie UAS, znemožňuje dronom ukázať svoj potenciál v plnej sile. Napriek tomu vzniklo viacero projektov, ktoré už buď reálne používajú bezpilotné prostriedky pre účely zdravotnej pomoci, alebo sú v štádiu vývoja či testovania. Pozrime sa teraz na niektoré z nich.

Konkrétne prípady použitia dronov v zdravotníctve

Rwanda

Rwanda je známa ako krajina tisícov kopcov. Mnohé vidiecke oblasti sú preto pre štandardnú pozemnú dopravu ťažko dostupné. To znemožňuje alebo veľmi spomaluje prísun liečiv pre ľudí, ktorí ich potrebujú. Rwandská vláda preto začala spolupracovať so spoločnosťou Zipline, ktorá sa špecializuje na dodávanie zdravotníckeho materiálu pomocou UAV v oblastiach so zlou infraštruktúrou.

Spoločnosť pre tieto účely vyvinula dron s názvom Zips, ktorý je prispôsobiteľný pre konkrétne lokálne podmienky. Tieto bezpilotné prostriedky dokážu doručiť krv a vakcíny do vzdialených vidieckych oblastí a denne sú schopné vykonať 150 dodávok. Dodaná krv sa používa najmä na záchranu žien po popôrodnom krvácaní, čo je v krajine vážny a žiaľ bežný problém. Realizačný tím musel čeliť viacerým výzvam, ako je napríklad dolet dronu na veľké vzdialenosti, či uchovávanie vzoriek vo vyhovujúcej teplote počas prepravy.

Dron od spoločnosti Zipline doručujúci zdravotnícky materiál

Haiti a Dominikánska republika

Spoločnosť Matternet, ktorá sa zaoberá vývojom a implementáciou bezpilotných prostriedkov pre zdravotnícke operácie, testovala diaľkovo pilotované a autonómne misie v mestách a na vidieku na Haiti a v Dominikánskej republike už v roku 2012. Súčasťou projektu boli aj rokovania s miestnymi leteckými úradmi a vládami. Počas misií na Haiti doručovali drony diagnostické vzorky a lieky do táborov zriadených po zemetrasení z roku 2010. Test v Dominikánskej republike spočíval v doručení diagnostických nástrojov z veľkých zdravotníckych centier do odľahlých oblastí a nasledne v spätnom doručení vzoriek.

Nemecko a Švajčiarsko

Vďaka úspešnosti operácií na Haiti a v Dominikánskej republike spoločnosť Matternet pokračuje v dodávaní komplexného riešenia  pre prepravu zdravotníckeho materiálu dronmi aj v iných krajinách. Výsledkom spolupráce so Swiss Port a ďalšími partnermi zo sektoru zdravotníctva je realizácia a implementácia systému prepravy laboratórnych vzoriek vo Švajčiarsku pomocou UAV. Matternnet momentálne spúšťa aj projekt pre Berlínske laboratórium (Labour Berlin), kde už tento rok (2021) začne operovať ich lekársky dron, ktorý bude ako prvý v Európskej Únii realizovať BVLOS lety (lety bez vizuálneho kontaktu).

USA

Výrobca dronov Flirtey v spolupráci s Lekárskou fakultou Univerzity Johna Hopinksa a neziskovým tímom Field Innovation Team (FIT), demonštrovali, ako môžu drony pomáhať trajektom a iným plavidlám pri lekárskych vyšetreniach. Počas ukážky drony niesli lekárske vzorky na testovanie, pričom štartovali z pobrežného tábora lekárskej pomoci v Cape May v štáte New Jersey a ich cieľom bolo plavidlo pri pobreží New Jersey. Drony tiež spätne dopravili z plavidla zdravotnícky materiál do pobrežného lekárskeho tábora. Tento test ukázal schopnosť bezpilotných prostriedkov výrazne skrátiť čas potrebný na dodávku citlivého medicínskeho materiálu na loď a späť na pevninu pri zachovaní prísnych bezpečnostných kritérií.

V Spojených štátoch nájdeme viacero príkladov použitia dronov v zdravotníctve. Jedným z nich je aj dodávanie zdravotníckeho materiálu a osobných ochranných prostriedkov do nemocníc v Severnej Karolíne. Spoločnosť Zipline, ktorá na tieto operácie dostala povolenie leteckého úradu FAA, prevádzkuje lekárske drony po dvoch určených trasách, ktoré zahŕňajú spiatočné lety do vzdialenosti 48 km.

Ďalším príkladom kde sa drony stali súčasťou zdravotníckej infraštruktúry je mesto Reno v štáte Nevada. To v roku 2019 uzavrelo partnerstvo so spoločnosťou Flirtey, FAA a jej miestnymi partnermi IPP, aby umožnilo pomocou špeciálneho dronu obsahujúceho externý defibrilátor AED poskytnutie rýchlej záchrany života pre občanov z okresu Washoe. Počas testovacieho letu pod dohľadom FAA jeden operátor pilotoval naraz 3 drony, čím sa taktiež demonštrovali ďalšie možnosti efektivity UAV operácií. Drony tak môžu doplniť pozemné záchranné služby a znížiť tak počet úmrtí. Mesto Reno vyhodnotilo, že nasadenie AED pomocou dronov môže zvýšiť mieru prežitia srdcových zástav obyvateľov okresu Washoe z dnešných 10 percent na zhruba 47 percent.

Veľká Británia

Vláda Spojeného kráľovstva v oblasti Portsmouthu a Southamptonu skúma využitie dronov na presun zdravotníckeho materiálu medzi ostrovom Wight a pevninou, čo by pomohlo skrátiť čas strávený cestovaním po trajektoch a cestách a urýchliť diagnostiku. Ostrov Isle of Wight sa doteraz musí spoliehať na nemocnice na pevnine. Napríklad pacienti z tohto ostrova v súčasnosti musia pravidelne cestovať trajektom do všeobecnej nemocnice v Southamptone na chemoterapiu. Pomocou dronov by bolo možné chemoterapeutické súpravy letecky dopraviť zo Southamptonu na určené miesta, odkiaľ by boli prevezené do domu pacienta a podané miestnym zdravotníckym personálom. Okrem toho by sa drony mohli využiť aj na prepravu urgentnej krvi a orgánov.

Čína

Keď v Číne zavládla epidémia koronavírusu, úrady sa  snažili monitorovať dodržiavanie vládnych pokynov pomocou bohatého arzenálu technológií. Okrem iného boli nasadené drony s reproduktormi, ktoré ľuďom pripomínali bezpečnostné pokyny pre potlačenie pandémie. Aj keď v Európe tieto opatrneia najskôr vyvolávali úsmev, neskôr sa uplatnili aj v Madride a vo Francúzku.

Manažment prevádzky bezpilotných prostriedkov

Z uvedených prípadov je zrejmé, že použitie dronov v sektore zdravotníctva môže mať mnohé benefity. Aby však tieto operácie fungovali, je potrebné zabezpečiť nielen vývoj samotných UAV zariadení, ale najmä ich implementáciu do existujúcej infraštruktúry a systémov manažmentu leteckej prevádzky tak, aby boli splnené vysoké bezpečnostné štandardy nastavené v tomto segmente. Do tohoto procesu vstupujú okrem poskytovateľov technologických riešení aj národné letecké úrady a iné subjekty, ktoré hľadajú synergiu s cieľom vytvoriť bezpečný vzdušný priestor, v ktorom môžu drony naplno ukázať svoje prednosti.

Systém manažmentu letov bezpilotných prostriedkov (UTM), jeho koordinácia so systémom pre civilné letectvo (ATC/ATM) a dátami od ďalších subjektov, akými sú napríklad telekomunikačné služby a kompetentné štátne inštitúcie, sú nevyhnutným predpokladom pre bezpečnú prevádzku komerčných a súkromných dronov. Keď takýto ekosystém funguje, otvorí to ďalšie možnosti pre rozvoj potenciálu, ktoré drony majú.   

Keďže využitie UAV v zdravotníctve je stále pomerne novou témou, je prirodzené, že zmeny prichádzajú postupne. Prijímanie legislatívnych nariadení a komplexných systémov regulujúcich prevádzku bezpilotných prostriedkov v rôznych krajinách však naznačuje, že drony sa v blízkej budúcnosti stanú bežnou súčasťou ako zdravotníctva, tak aj bežného života ľudí.

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Prečítajte si našu reportáž o konferencii DRONTEX 2023, ktorá sa uskutočnila v októbri v Piešťanoch a spojila odborníkov na bezpilotné technológie z krajín V4!

V tomto článku sme vyspovedali slovenského UAV hobby pilota, Daniela Koppa, ktorý nám porozprával o jeho ceste ku získaniu európskych licencií v kategórii A1/3 a A2.

O tom, akú úlohu zohrávali operátori dronov pri boji s požiarom v Českom Švajčiarsku, sme sa porozprávali so Štepánom Komosným.