Mám Dron

World ATM 2021 v Madride prekvapil veľkým zastúpením dronových technológií

Svetový kongres World ATM (WATM), ktorý sa konal  26.-28. októbra 2021 v Madride, je najväčšou medzinárodnou prehliadkou technológií z oblasti manažmentu a riadenia letovej prevádzky. Je pravidelným stretnutím výrobcov ATM produktov (Air Traffic Management),  poskytovateľov letových navigačných služieb (ANSP) a špecialistov z oblasti letectva. Toto podujatie dáva priestor na vzdelávanie a prezentáciu nových technických riešení a trendov v oblasti letectva. Počas troch dní vystúpilo na podujatí 200 prednášajúcich a svoje riešenia predstavilo 250 vystavovateľov z viac ako 130 krajín.

Štandardne sa kongres WATM zameriava na systémy riadenia prevádzky civilného letectva, tento ročník však prekvapil veľkým zastúpením bezpilotných technológií a systémov ich riadenia. Je to ďalší dôkaz toho, že drony získavajú v oblasti letectva čoraz väčší priestor.

Dôvodom veľkého zastúpenia UAS (Unmanned Aerial System) bolo, že organizátori WATM –ATCA (Air Traffic Control Association) a CANSO (Civil Air Navigation Services), sa rozhodli spojiť ATM kongres s výstavou Expodrónica, ktorá je zameraná na drony a UAS technológie. Vzniklo tak najväčšie podujatie svojho druhu na svete, ktoré pod jednou strechou predstavilo všetky významné novinky z oblasti pilotného a bezpilotného letectva. 

Prečítajte si tiež: OZ Mám Dron na Trenčianskom robotickom dni (TRD) 2021

Partneri OZ Mám Dron na World ATM 2021

Na kongrese sa zúčastnili aj spoločnosti R-SYSAerobits, ktoré patria medzi partnerov OZ Mám Dron. Spoločnosť R-SYS na stánku materskej firmy ERA prezentovala integrované riešenie manažmentu pilotnej a bezpilotnej prevádzky IXO system. Tento informačný systém umožňuje prijímanie a spracovanie aeronautických dát pre pilotné aj bezpilotné operácie podľa platných legislatívnych a technologických štandardov. Reflektuje tak zvyšujúcu sa potrebu integrovaného riešenia pre riadenie oboch typov letovej prevádzky (ATM/UTM). Na technológii IXO system je postavený aj informačný systém MamDron, ktorého súčasťou sú aj mobilná aplikácia MamDron.

 „ Na World ATM kongrese sme sa s R-SYS nezúčastnili prvý krát. Musím však povedať, že prvý krát tu dostali taký veľký priestor bezpilotné technológie a riešenia pre ich riadenie vo vzdušnom priestore (približne 50 – 60% vystavovateľov). Pre našu spoločnosť je to signál, že vývoj systému IXO bol krok správnym smerom a taktiež nás to utvrdilo v tom, aby sme pokračovali v jeho zdokonaľovaní. Trend v oblasti manažmentu letovej prevádzky sa uberá smerom integrácie „veľkého“ letectva a bezpilotných prostriedkov. Tie, vzhľadom na živý technologický vývoj a zlepšujúce sa legislatívne podmienky v mnohých krajinách, si neustále nachádzajú nové možnosti využitia v službách a priemysle. To vedie k potrebe zosúladenia pilotnej a bezpilotnej prevádzky,“ zhodnotil Marek Náhlik, riaditeľ  R-SYS,s.r.o..

Ďalším míľnikom v oblasti riadenia letovej prevádzky bude zmena legislatívy, ktorú pripravuje americká FAA a európska EASA. Týka sa nutnosti vybaviť drony vysielacím zariadením, ktoré umožňuje relevantným orgánom sledovať polohu dronu a riadiacej jednotky. Ide o ďalší krok, ktorý má prispieť k zvýšeniu bezpečnosti vzdušného priestoru a rozvoju ekonómie dronov (Drone economy). Spoločnosť Aerobits, s ktorou OZ Mám Dron spolupracuje, sa zameriava na vývoj a výrobu takýchto zariadení. V Madride prezentovali svoje produkty (idME, idME+ a HOD – Hook-on-device), ktoré pre sledovanie UAV využívajú viareré technológie (LTE, ADS-B, FLARM).

Drony v centre pozornosti World ATM 2021

Veľkú časť výstavných priestorov zaplnili prezentácie dronov určených pre rôzne aplikácie v oblasti bezpečnosti, kartografie, poľnohospodárstva, energetiky, či bezpečnosti. Pozornosť návštevníkov priťahoval napríklad pilotovaný dron (AAV – Autonomous Aerial Vehicle) od čínskej spoločnosti Ehang. Tá nadviazala spoluprácu so španielskou políciou, počas ktorej budú skúmať využiteľnosť AAV pre núdzové a bezpečnostné misie.   

Spoločnosť Umiles, najväčší poskytovateľ služieb bezpilotných systémov v Španielsku, spolu so spoločnosťou Tecnalia, predstavili v Madride prvé španielske aerotaxi. Na koncepte tohto pilotovaného dronu spolupracovalo viac ako 50 odborníkov z rôznych odborov. Prototyp je navrhnutý pre 2 osoby (pilot + cestujúci) a má dolet 15km. Umiles predstavili na výstave aj ďalšie drony, medzi nimi napríklad model Saturn, ktorý je určený pre záchranné operácie.

Pozornosť priťahovalo aj bezpilotné lietadlo Flyox 1 s pevným krídlom od spoločnosti Singular Aircraft, ktoré vďaka veľkej výdrži dokáže významne pomôcť pri požiaroch, záchranných misiách, poľnohospodárskych prácach, a vďaka nosnosti až 2050kg aj pri preprave tovaru. Dron je ovládaný z pozemnej stanice a môže lietať v automatickom alebo autonómnom letovom móde. Viacero dronov s pevným krídlom a multikoptér predstavených na WATM v Madride reflektovalo súčasné trendy v oblasti vývoja bezpilotných systémov, ktorými sú najmä autonómnosť operácií na rôznych úrovniach a využitie umelej inteligencie pre zber a spracovanie dát.

Medzinárodný kongress World ATM 2021 v Madride bol prehliadkou možností, ktoré v súčasnej dobe prinášajú UAS technológie (Unmanned Aerial System) pre oblasť služieb a rozvoja konceptov Smart-city a U-space. Rastúce možnosti UAS a ich využitie pre rôzne aplikácie zároveň poukazujú na nutnosť zosúladenia oboch typov prevádzky (pilotnej a bezpilotnej). Ide o náročnú výzvu, ktorá zahŕňa integráciu množstva aeronautických dát, informačných a komunikačných služieb, systémových riešení a úpravu legislatívy. V závere to však povedie k ďalšiemu rozvoju ekosystému letových služieb a rozšíreniu možností ich využívania.

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Prečítajte si našu reportáž o konferencii DRONTEX 2023, ktorá sa uskutočnila v októbri v Piešťanoch a spojila odborníkov na bezpilotné technológie z krajín V4!

Konferencia DRONTEX 2023 sa uskutoční 18-19. októbra v Piešťanoch. Okrem odborných prezentácií zameraných na dronové služby a bezpečnosť podujatie ponúkne výstavu dronov a priestor pre networking.

Použitie dronov pri monitoringu plochých striech nielen šetrí čas a prostriedky, ale zároveň prináša aj presnejšie výsledky. Viac o zapojení dronov pri odhaľovaní poškodení striech sa dozviete v našom článku pripravenom s partnerom našej asociácie - spoločnosťou NDN Tech.