Mám Dron

Podujatie Hravá Elektrárňa – svet dronov prilákalo najmä rodičov s deťmi

Výborná spolupráca asociácie Mám Dron a tímu z Elektrárňa Piešťany vyústila do prípravy a realizácie ďalšieho podujatia. Náučno-zážitkový deň s názvom Hravá Elektrárňa – svet dronov prilákal 17. augusta 2023 najmä rodiny s deťmi nielen z Piešťan. Od 17:00 do 20:00 hodiny boli pre účastníkov v interiéri aj exteriéri budovy pripravené súťažné stanoviská, na ktorých sa mohli zoznámiť s dronmi a pútavou formou aj s pravidlami ich bezpečného používania.  

Prečítajte si tiež: Seminár Ako sa stať pilotom dronu a bezpečne lietať bol úspešný v Trenčíne aj Prešove

Súťažné stanoviská

Cieľom súťažného okruhu bolo získať za splnenú úlohu pečiatku. Po získaní pečiatok zo všetkých šiestich stanovíšť dostal účastník zaujímavý darček.

Predtým, ako niekto začne používať dron, mal by sa oboznámiť so základnými pravidlami jeho používania. Práve tejto téme bolo venované súťažné stanovisko, kde Rasťo Sopko z asociácie Mám Dron pomocou súťažného kvízu vysvetľoval deťom aj ich rodičom dôležitosť ohľaduplného prístupu k používaniu dronov.

Naša asociácia bola prítomná aj pri druhom stanovisku, ktorého súťažnou úlohou bolo vytvorenie zóny na let UAV v aplikácii MamDron. Ďalšie stanovisko bolo zamerané na šikovnosť, keďže cieľom splnenia úlohy bolo čo najpresnejšie vystrelenie vrtuľky ku cieľovému kruhu.

Drony už bežne používajú aj energetici pri kontrole vedenia vysokého napätia. Niečo o tom už vedia aj deti, ktoré sa zúčastnili ďalšej úlohy s názvom Práce vo výškach. V galérii Elektrárne museli prekonať lanovú prekážku a dostať sa ku makete poistiek, zatiaľ čo ostatné deti z tímu spolu s pilotom dronu mali zistiť, ktorá z poistiek je poškodená. Pre menšie deti bol pripravený tvorivý kútik, kde mohli vymaľovávať a skladať vrtuľky z papiera. Zaujímavé a podnetné bolo aj stanovisko Lego robotika pripravené v spolupráci s Centrom voľného času.

Výstava dronov a ukážky záchranárov

Okrem súťaží si mohli účastníci pozrieť výstavu dronov z aktuálnej ponuky internetového obchodu DroneRepublic.sk. Okrem rôznych modelov štandardných dronov sa mohli oboznámiť s FPV dronom s prídavnými okuliarmi.

Zatiaľ čo hala Elektrárne bola vyhradená pre súťažné aktivity, vonku prebiehali ukážky tímu zo Záchranného systému Slovensko, ktorý, okrem lietania s dronom, účastníkom ukázal technické vybavenie dodávky určenej pre záchranné misie. Záchranný systém Slovensku pomáha polícii na Slovensku s pátraním po nezvestných ľuďoch, pričom medzi ich bežnú výbavu patria aj drony s termovíziou. Je to skvelý príklad, ako drony môžu prispieť dobrej veci a doslova zachraňovať životy.

V galérii bol vystavený aj unikátny model dronu s pevným krídlom, určený pre letecký prenos defibrilátora a medicínskeho materiálu na miesto nehody. Autorom tohoto výskumného projektu s názvom Anispotera je Matúš Knap, ktorý zvedavcom ochotne porozprával detaily o svojom drone.

Záver

Sme radi, že Elektrárňa Piešťany pripravila toto podujatie a taktiež, že sme mohli byť jeho súčasťou a pomôcť tak svojou troškou pri tvorbe zaujímavého a zároveň edukatívneho program. Podľa reakcií účastníkov môžeme s kľudom povedať, že téma dronov je pútavá ako pre deti, tak aj pre ich rodičov a veríme, že aj vďaka podobným podujatiam sa zvýši pozitívne povedomie o dronoch a o potrebe ohľaduplnosti pri ich používaní.

Za asociáciu Mám Dron sa chceme poďakovať Katke, Tomášovi a celému tímu Elektrárňa Piešťany, Matúšovi Knapovi, chalanom z DroneRepublic.sk a Záchrannému systému Slovensko za spoluprácu a všetkým účastníkom za to, že prišli. Keďže priestor Elektrárne nám v asociácii prirástol k srdcu, vidíme sa tam aj 18-19. októbra na medzinárodnej konferencii DRONTEX 2023.

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Zaregistrujte sa na edukačno-zážitkový seminár Ako sa stať pilotom dronu a bezpečne lietať, ktorý bude tento rok v Trenčíne a Prešove!

V prvom aprílovom týždni 2023 spúšťame aktualizáciu aplikácie MamDron pre Android aj iOS zariadenia. Prečítajte si o zmenách, ktoré aktualizácia prinesie.

Drony dokážu zvýšiť situačné povedomie pri záchranných operáciách a efektívne monitorovať dané územie. V tomto článku sa dozviete, ako slovenskí záchranári nasadzujú drony pri SAR misiách.