Mám Dron

Nová verzia aplikácie MamDron dostupná od apríla 2023

V prvom aprílovom týždni bude spustená nová aktualizácia aplikácie MamDron pre Android aj iOS zariadenia. V spolupráci s našim technologickým partnerom, spoločnosťou R-SYS, sme v aktualizácii pripravili zmeny, ktoré reflektujú súčasné európske požiadavky pre bezpečné plánovanie letov s dronmi, rozšírili funkčnosť a prispôsobili vizuál podľa aktuálneho dizajn manuálu Asociácie Mám Dron. Aplikácia je naďalej dostupná zdarma na Google play a Apple App Store

Aké zmeny aktualizácia prinesie?

DIZAJN

Grafické prvky a farebnosť korenšpondujú s vizuálnou identitou Asociácie Mám Dron. Vymenili sme tiež ikonu aplikácie, ktorou je logo asociácie Mám Dron.

NASTAVENIE DRONU

Po novom môžete pridať podrobnejšie informácie o drone. Aktuálne môžete nastaviť názov, hmotnosť dronu, výrobcu, produktový model, výrobné číslo dronu a typ.

NASTAVENIE PROFILU

Okrem zadania čísla licencie UAV pilota už môžete zadať aj ID číslo športových dronov FAI. Nájdete tu aj linky na legendu mapových vrstiev, zdroje údajov a informácie o aktuálnej legislatíve.

Existujúce nastavenie dronov nie je nekompatibilné s novou aktualizáciou, preto je potrebné VYTVORIŤ SI EXISTUJÚCE DRONY NANOVO.

NASTAVENIE LETU

V aktualizácii pribudli aj informácie bližšie vysvetľujúce jednotlivé kategórie prevádzky, ktoré sa zobrazia po ich odkliknutí a taktiež po kliknutí na odkaz Viac o kategóriách.

Väčšina hobby letov patrí do otvorenej kategórie, zatiaľ čo komerčné použitie dronu spadá do osobitnej kategórie. Osvedčená kategória sa týka operácií s najvyššou mierou rizika, ako napríklad preprava materiálu a osôb dronmi.

V aktualizácii pribudla v kategórii dôvody letu aj možnosť Model. Ide napríklad o modelárske drony a FPV drony na športové použitie.

Let FPV dronom nie je možné podľa súčasnej legislavíty na Slovensku vykonať (DÚ 2/2019), keďže sa neumožňujú žiadne lety bez priameho vizuálneho kontaktu. V aktualizácii je táto možnosť pridaná pre komplexnosť možností nastavení.

DIAĽKOVÁ IDENTIFIKÁCIA

Nová aktualizácia aplikácie MamDron dokáže zobraziť aktívne drony vybavené modulom diaľkovej identifikácie, ktoré vysielajú údaje prostredníctvom technológie Bluetooth.

Čo je priama diaľková identifikácia?

Súčasťou spoločných EÚ pravidiel pre prevádzku dronov je aj Priama diaľková identifikácia (Direct Remote ID). Ide o je schopnosť dronu vysielať základné údaje – svoje identifikačné číslo a polohu – prostredníctvom rôznych technológií (Bluetooth, Wifi).

Niektoré nové drony už majú zabudovaný modul diaľkovej identifikácie, tie staršie budú musieť byť neskôr vybavené externým modulom diaľkovej identifikácie.

Aké to má využitie?

Priama diaľková identifikácia je ďalší krok ku zvýšeniu bezpečnosti vzdušného priestoru, keďže vytvára možnosť lokálnej kontroly pohybu dronov, napríklad v blízkosti vojenských objektov, národných parkov a podobne.

Taktiež umožňuje lepší manažment flotily dronov pri rôznych priemyselných aplikáciách. Bližšie informácie o tom, ako Priama diaľková identifikácia funguje, získate aj v našom článku.

Používateľ aplikácie MamDron môže na mapovom podklade vidieť všetky aktívne drony s priamou diaľkovou identifikáciou v jeho blízkosti.

Čo možno o aplikácii neviete

KONTROLA KONFLIKTOV A OBMEDZENÍ

Podržaním prstu na mape (mimo aj vo vnútri Vašej zóny) si viete skontrolovať, či na danom mieste platia nejaké zákazy alebo obmedzenia pre let s dronom.

POSÚVANIE ZÓNY

Pridržaním prstu v strede vami vytvorenej zóny s kruhovým tvarom je možné posúvať ju na mape na zvolené miesto.

TERMÍN LETU

Let si môžete naplánovať aj do budúcna použitím ikony kalendára na konci nastavenia letovej zóny.    

Aplikácia MamDron má informačný charakter, nie je spojená so žiadnou štátnou inštitúciou! Nastavenia profilu sú na zvážení používateľa aplikácie, vložené údaje nie sú zdieľané s treťou stranou.

Linky na stiahnutie

Pokiaľ ešte aplikáciu MamDron nemáte vo svojom smartfóne alebo tablete, stiahnuť si ju môžte na Google Play alebo Apple App Store.

Bližšie informácie o aplikácii Mám Dron nájdete aj na našom webe v sekcii Aplikácia MamDron.

Na zlepšovaní aplikácie priebežne pracujeme. V prípade otázok týkajúcich sa aktualizácie aplikácie sme Vám k dispozícii na e-maili: [email protected]