Mám Dron

Dvojdňová konferencia DRONTEX 2023 otvorí témy dronových služieb a bezpečnosti

(Tlačová správa, 23.8.2023)

V termíne 18-19. Októbra 2023 sa v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky Elektrárňa Piešťany uskutoční druhý ročník odbornej medzinárodnej konferencie DRONTEX 2023 zameranej na bezpilotné technológie a ich využitie v štátnej správe, priemysle a službách v krajinách V4. Okrem odborných prezentácií konferencia ponúkne výstavu bezpilotných systémov v EXPO stane, ako aj atraktívny sprievodný program a priestor pre networking.

Vzhľadom na pozitívne reakcie účastníkov a verejnosti na prvý ročník konferencie DRONTEX sa organizátori z asociácie Mám Dron rozhodli program tohtoročného podujatia rozšíriť na 2 dni. Ambasádorom konferencie bude opäť brig. gen. v. v. Ing. Ivan Bella, programom bude sprevádzať moderátor Ján Mečiar.

 Tešíme sa, že vzhľadom na medzinárodný rozsah konferencie sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s asociáciami venujúcimi sa dronom a ich prevádzke v Česku, Poľsku aj Maďarsku. Aj vďaka kolegom sme tak vedeli vystavať atraktívny a odborný program s medzinárodným presahom,“ povedal Rastislav Sopko, riaditeľ asociácie Mám Dron.

Program konferencie

Streda 18. Október

Prvý deň (18.10) bude venovaný prevádzke a manažmentu dronov v EÚ a krajinách V4 a pokročilým dronovým službám. So svojimi prezentáciami vystúpia predstavitelia Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA), letových prevádzkových služieb zo Slovenska (Letové prevádzkové služby SR) a susedných krajín, ako aj zástupcovia spoločností venujúcich sa vývoju systémov manažmentu bezpilotnej prevádzky.

Exponenciálny nárast dronov vo vzdušnom priestore a ich nasadenie v rôznych oblastiach spoločnosti so sebou prináša nutnosť manažovania bezpilotnej prevádzky. Preto som rád, že tejto téme je na konferencii venovaný dostatočný priestor,“ povedal Štefan DuszaLetových prevádzkových služieb SR.

Pozrite si video upútavku, ktorú sme pripravili v spolupráci s našim partnerom, agentúrou Crea:think

Nebudú chýbať ani prezentácie zamerané na využitie dronov v službách a priemysle, ako napríklad nasadenie dronov pri monitoringu vedení vysokého napätia, vyhodnocovaní stavu trávnika golfových ihrísk, inšpekcii skladov či preprava materiálu dronmi. Po ukončení prezentácií prvého dňa bude pre účastníkov podujatia pripravený atraktívny večerný program a vyhradený čas a priestor pre networking. Účastníkom konferencie bude počas oboch dní k dispozícii EXPO stan s prehliadkou a prezentáciou inovatívne technológie partnerov konferencie.

Štvrtok 19.Október

Druhý deň konferencie (19.10) bude venovaný bezpečnostným výzvam, ktoré so sebou drony prinášajú. Okrem prezentácií Veliteľstva vzdušných síl SR, či Akadémie ozbrojených síl SR vystúpia v programe spíkri zo spoločností venujúcich sa vývoju anti-dronových systémov, špeciálnych monitorovacích dronov, či zástupcovia záchranných zložiek.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu vnímam DRONTEX ako ideálnu platformu pre zdieľanie informácií o nových technológiách, ale aj štandardov v rámci UAS a diskusiu medzi odborníkmi na bezpečnosť a využitie bezpilotných systémov v rôznych aplikáciách,“ povedal Marek Náhlik zo spoločnosti venujúcej sa vývoju a impementácii systémov pre manažment pilotovanej aj bezpilotnej prevádzky.

Bližšie informácie o programe a konferencii DRONTEX 2023 sú k dispozícii na webstránke www.drontex.eu

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Ako vyzeralo podujatie Hravá Elektrárňa - svet dronov, na ktorom sme ako asociácia spolupracovali? Pozrite si našu reportáž!

Zaregistrujte sa na edukačno-zážitkový seminár Ako sa stať pilotom dronu a bezpečne lietať, ktorý bude tento rok v Trenčíne a Prešove!

Konferencia DRONTEX otvorila viacero tém týkajúcich sa dronov, ich efektívneho využívania v priemysle a službách, ale zároveň poukázala na bezpečnostné výzvy, ktoré sa spájajú s bezpilotnou prevádzkou. Ako prebiehala konferencia si môžete prečítať v našej reportáži.