Spoločnosť Aerobits prichádza s vylepšeným modulom idME PRO pre identifikáciu a sledovanie dronov
Rozširujúca sa veľkosť a možnosti trhu bezpilotných technológií viedli k definovaniu a zjednocovaniu bezpečnostných a technologických štandardov pre ich prevádzku. Vznikla tak aj potreba identifikácie a sledovania polohy UAS, označovaná pojmom priama diaľková identifikácia (Remote ID).
Keďže schopnosť vysielania identifikačného čísla a ďalších údajov bude časom vyžadovaná aj od starších UAS, ktoré nemajú túto funkcionalitu zabudovanú, viaceré spoločnosti pracujú na externých moduloch, ktoré budú integrovateľné do dronu. Lídrom v tejto oblasti je spoločnosť Aerobits, ktorá prináša sériu produktov umožňujúcich priamu diaľkovú identifikáciu a zároveň spĺňajú technologické štandardy vyžadované európskou legislatívou.
Prečítajte si tiež: Čo je priama diaľková identifikácia a ako funguje?
Modul idME PRO
V reakcii na potreby trhu spoločnosť Aerobits predstavila najpokročilejšiu verziu Remote ID: idME PRO, ktorá, ako predchádzajúce verzie rodiny idME, poskytuje rozšírenú identifikáciu a sledovanie pre bezpilotné letecké systémy. Najnovšia verzia je založená na dvoch technológiách: Wi-Fi (NAN a Beacon) a BT (BLE a staršie štandardy). Modul môže byť navyše vybavený GNSS prijímačom s anténou.
Externý modul diaľkovej identifikácie idME PRO využíva technológiu BLE (Bluetooth Low Energy, ktorá podporuje Bluetooth 4.0 a 5.2) na zabezpečenie sledovania a identifikácie operátora dronu prostredníctvom moderných mobilných zariadení, ako sú smartfóny alebo tablety. Zariadenie podporuje WI-FI (NaN, Beacon) a možno ho jednoducho pripojiť k ovládaču dronu Pixhawk cez JST konektor.
Pre plnú prevádzku je potrebný zdroj polohy (spolu s ďalšími parametrami), ktorý sa získava priamo z protokolu MAVLink. AT príkazy umožňujú konfiguráciu vysielaných správ, ako je identifikačné číslo dronu, typ lietadla atď. Malé rozmery, hmotnosť a nízka spotreba energie umožňujú použitie modulu v ultraľahkých dronoch. Modul idME PRO bol vyvinutý v súlade s najnovšou verziou dokumentov ASTM a ASD_STAN.
Funkčnosť externého modulu diaľkovej identifikácie dronu (v našom prípade Aerobits idME+) sme vyskúšali aj v teréne na seminári Dáta z dronu, ktorý organizovala spoločnosť Skymove. V druhej časti videa si môžete pozrieť ako modul fungoval.
PODOBNÉ PRÍSPEVKY
Čo je Priama diaľková identifikácia a ako funguje?
Priama diaľková identifikácia je systém, ktorý umožňuje vysielanie ID dronu a údaje o jeho lete, ktoré sú prístupné autorizovaným osobám cez mobilné aplikácie. Ako to funguje sa dočítate v našom článku.
V súčasnosti ponúka Aerobits integráciu „odpovedača“ HoD v slovenskom UTM riešení MamDron. Táto integrácia umožňuje sledovanie polôh dronov v reálnom čase na území a vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky prostredníctvom LTE technológie.
Význam Primeranej Regulácie Prevádzky Dronov
Používanie bezpilotných prostriedkov je súčasťou technického a technologického rozvoja a trendom, ktorý ovplyvňuje najmä vnímanie bezpečnosti a súkromia. Vytvárajú sa tým predpoklady na zavedenie a aplikáciu nových nástrojov a prístupov k riešeniu bezpečnosti, ako aj definovaniu pravidiel bezpečnosti.