Mám Dron

Zmeny podmienok pre používanie dronov v zóne letiska Užhorod

Od štvrtka 20 apríla 2023 sa mení status vzdušného priestoru medzinárodného letiska Užhorod, ktorý presahuje aj na územie Slovenska. Na základe dohody (čl. 7 ods. 3) medzi vládou Slovenskej republiky a Kabinetom ministrov Ukrajiny o stanovení podmienok využívania určenej časti vzdušného priestoru Slovenskej republiky v súvislosti s poskytovaním letových prevádzkových služieb určeným ukrajinským poskytovateľom leteckých navigačných služieb na medzinárodnom letisku Užhorod sa vzdušné priestory CTR/TMA Uzhhorod WEST neuplatňujú.

Riadený okrsok CTR Uzhhorod WEST sa mení:

– na príslušnú časť priestoru LZR55 a

– vo zvyšnej časti sa mení trieda vzdušného priestoru z D na G.

Koncová riadená oblasť TMA Uzhhorod WEST sa mení:

– na príslušnú časť priestoru LZR55;

– vo zvyšnej časti sa mení trieda vzdušného priestoru:

– nad 8 000 ft AMSL z D na C a

– pod 8 000 ft AMSL z D na G.

Zdroj Informácií: Letové prevádzkové služby SR (Letecká informačná služba)

Čo to znamená pre používanie dronov v tejto oblasti?

Zmeny prakticky znamenajú, že od 20.4 2023 do neurčita prestávajú platiť obmedzenia pre let dronmi v oblasti CTR a TMA letiska Uzhorod na slovenskom území. Tento priestor sa dočasne mení na vzdušný priestor kategórie G (s výnimkou časti zasahujúcej do LZR55), čo znamená, že drony je možné používať ako pri bežných podmienkach.

Zmeny integrované v aplikácii MamDron

Keďže spomínaný vzdušný priestor zatiaľ zostáva na všetkých leteckých mapách, rozhodli sme sa ho ponechať aj v aplikácii MamDron. Pri vytvorení dronovej zóny v aplikácii v tejto oblasti sa však od 20.4 2023 nezobrazia konflikty.  

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

V prvom aprílovom týždni 2023 spúšťame aktualizáciu aplikácie MamDron pre Android aj iOS zariadenia. Prečítajte si o zmenách, ktoré aktualizácia prinesie.

Aké zmeny priniesla novela zákona o Ozbrojených silách a aké sú aktuálne pravidlá pre pohyb a použitie dronov v blízkosti vojenských letísk, objektov a konvojov, si môžete prečítať v našom článku.

Marek Náhlik, CEO spoločnosti R-SYS, sa vo svojej prezentácii na konferencii DRONTEX 2022 venoval konceptu autonómnej vzdušnej prepravy pomocou dronov, VTOL a lietadiel s hybridným pohonom. Aké výzvy a benefity tento segment prinesie? Aj to sa dozviete sa v článku, ktorý sumarizuje jeho prezentáciu z konferencie.