Mám Dron

Švajčiarsky dron WingtraOne mapuje až 10x rýchlejšie ako bežné koptéry

Drony dokazujú svoju užitočnosť už takmer vo všetkých odvetviach priemyslu, od inšpekcií energetických sietí, cez monitoring poľnohospodárskych plodín, či prepravu zdravotníckeho materiálu, až po kontroly postupu stavebných prác. Bezpilotné technológie s prídavnými senzormi vo veľkej miere nahrádzajú tradičné postupy, šetria čas a peniaze. Odvetvia, v ktorých však drony spôsobili doslova revolúciu, sú kartografia a geodézia.

Drony nahrádzajú vrtuľníky a lietadlá

Keď chcete zmapovať určité územie, získať  geodetické údaje, či vytvoriť 3D model územia alebo nehnuteľného objektu, potrebujete kvalitné výstupné dáta. Tie sa bežne získavali pomocou pozemných meraní,  vrtuľníkov, či lietadiel. Vysoké náklady pre takéto činnosti však komplikovali život geodetickým a kartografickým firmám, ako aj ich zákazníkom. Túto situáciu výrazne zmenil vývoj bezpilotných technológií a senzoriky, vďaka čomu sa rovnaká „porcia“ údajov dá získať vo väčšej kvalite, za kratší čas a za nepomerne menšie náklady. Drony sú preto už takmer bežnou výbavou každého geodeta, či kartografa.

Nie je dron ako dron

Pri slove dron sa väčšine ľudí vybaví kvadrokoptéra s podvesenou kamerou. Existuje však viacero druhov bezpilotných prostriedkov, z ktorých každý má svoje opodstatnenie a benefity pre určité činnosti. Okrem spomínaných koptér a vrtuľníkových dronov sa čoraz častejšie objavujú drony s pevným krídlom. Výhodou niektorých z nich je kolmý štart a pristátie (VTOL), čo znamená, že môžu vzlietnuť prakticky odkialkoľvek. Jedným z takýchto dronov je aj švajčiarsky stroj WingtraOne, ktorý vďaka svojim vlastnostiam prekonáva mnohých konkurentov.

Švajčiarska kvalita WingtraOne

Okrem kolmého štartu a pristátia má WingtraOne výhodu vo veľmi stabilnom pohybe aj v náročnejších poveternostných podmienkach, veľkej výdrži a dosiahnuteľnej rýchlosti vďaka využitiu krídel. V kombinácii s citlivými senzormi – kamerami s vysokým rozlíšením  a geodetickou presnosťou výstupov, je WingtraOne logickou voľbou mnohých profesionálov.

„ WingtraOne vďaka svojej konštrukcii a vlastnostiam dokáže pokryť veľké oblasti a dosiahnuť vysokú kvalitu výstupných dát. V porovnaní s bežnou kvadrokoptérou zmapuje za rovnaký čas až 10x väčšie územie. To je samozrejme výhodné z hľadiska časovej úspory, nákladovej efektívnosti a precíznejších dát pre postprodukčné spracovanie,“ vysvetľuje prednosti dronu Matej Červeňan zo spoločnosti Terradron, s.r.o,  ktorá je výhradným distribútorom značky Wingtra na Slovensku.

Ako funguje zber dát z dronu?

Pri leteckých prácach s dronom pre geodéziu a kartografiu sa používajú dva prístupy: fotogrametria a LIDAR. Fotogrametria je metóda, kedy kamera z dronu pri nastavenom uhle sníma v požadovanom intervale zábery, ktoré sa vďaka postprodukčným softvérom premietnu do 3D modelov. LIDAR je zariadenie podobné radaru, ktorý však namiesto rádiových signálov vysiela a prijíma laserové lúče. Obe metódy majú pri leteckých prácach svoje výhody a nevýhody, ich nasadenie záleží najmä od charakteru a požiadaviek konkrétneho projektu.

Mapovanie s dronmi jednou z tém na konferencii DRONTEX 2022

Porovnanie oboch metód, fotogrametrie a LIDARu, bolo aj témou prezentácie Mateja Červeňana na konferencii DRONTEX 2022, ktorá sa uskutočnila 20.Októbra 2022 v Piešťanoch. Súčasťou prezentácie boli aj príklady z praxe, ktoré detailne popísali situácie, v ktorých sa osvedčili obidva typy zberu dát. Bližšie informácie o konferencii DRONTEX sú dostupné na webstránke: www.drontex.eu

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Konferencia DRONTEX otvorila viacero tém týkajúcich sa dronov, ich efektívneho využívania v priemysle a službách, ale zároveň poukázala na bezpečnostné výzvy, ktoré sa spájajú s bezpilotnou prevádzkou. Ako prebiehala konferencia si môžete prečítať v našej reportáži.

Prečítajte si zaujímavý článok nášho kolegu Pavla Serbína, ktorý v texte vyjadruje svoj názor na Urban Air Mobility v kontexte navštívenej konferencie Amsterdam Drone Week 2022.

Autonómne drony dokážu výrazne šetriť čas a minimalizovať ľudskú chybovosť vo viacerých aplikáciách. O tom, ako to funguje, sme sa porozprávali s Jozefom Rodinom zo spoločnosti Airvolute, ktorá je partnerom OZ Mám Dron.