Mám Dron

Drony pomáhajú aj pri hasení požiarov

Pohľad z vtáčej perspektívy a použitie viacerých druhov senzorov a prídavného softvéru rozširujú možnosti využitia dronov v rôznych oblastiach. Preto sa môžeme s UAV technológiami už bežne stretnúť v energetike, stavebníctve, poľnohospodárstve, kartografii, či v zdravotníctve. Svoju užitočnosť však dokázali aj pri záchranných zásahoch, pri ktorých poskytujú záchranným zložkám potrebné dáta rýchlejšie a lacnejšie ako tradičné prostriedky situačného prehľadu. Tejto téme sme sa už venovali v článku Význam využitia dronov pri záchranných operáciách a živelných pohromách. V tomto texte sa zameriame na konkrétne príklady využitia dronov pri hasení požiarov a predstavíme si nové technológie uľahčujúce hasičom ich prácu.

Skúsenosť zo Slovenska

Pre prvý príklad nemusíme chodiť ďaleko. Na Slovensku využíva drony pri monitoringu požiarov napríklad aj občianske združenie Dobrovoľný hasičský zbor (obec Chmeľov). „V zbore máme dvoch vyškolených operátorov UAV. Kvôli prehľadnosti priestoru zasiahnutého požiarom sa používa dron, ktorý monitoruje zo vzduchu šírenie ohňa, postupujúce hasebné práce a zároveň s využitím termokamery upozorňuje na miesta, na ktoré sa musia hasiči pri likvidácii požiaru zamerať,“  hovorí Miroslav Kolčár, predseda zduženia. 

Počet použitých dronov sa volí na základe rozsahu požiaroviska a členitosti terénu. Vďaka záberom z rôznych uhlov horiaceho objektu a dát z termokamery dokážu hasiči určiť najefektívnejší spôsob hasenia.

„Drony nám poskytujú ucelený prehľad z požiaroviska pre veliteľa zásahu, prípadne krízový štáb. Uľahčujú rozhodovanie pri taktike zásahu a efektívnom rozmiestnení síl a prostriedkov,“ dodáva Kolčár. Dôkladný monitoring terénu a smeru šírenia požiaru pomocou UAV tak pomáha hasičskému zboru efektívnejšie bojovať s nebezpečným živlom.

Niekoľko príkladov zo sveta

Požiar v Oaklande

V roku 2016 vypukol tragický požiar v sklade v kalifornskom Oaklande. Sklad bol prestavaný na obytný priestor s názvom Loď duchov. Požiar, ktorý si vyžiadal životy 36 ľudí, bol jedným z najsmrteľnejších v histórii Oaklandu. Drony vybavené termokamerou používali hasiči na identifikáciu hotspotov a prehľadávanie budovy po uhasení požiaru.

Dračie vajcia na pobreží Sierry Nevady

V auguste 2020 lietali hasiči a špecialisti na drony v službách národného parku v horách Sierry Nevady nad ohňom pri morskom pobreží Point Reyes. Pomocou šesťrotorových UAV vybavených termovíznymi meracími kamerami mapovali oheň, ktorý vtedy pokrýval 5 000 akrov. Lietadlo riadené človekom nemohlo riskovať let kvôli pobrežnej hmle a dymu. Okrem monitoringu oblasti využili hasiči aj špeciálny dron osadený lievikovým nástavcom, ktorý dokáže uvoľniť 450 zápalných zariadení veľkosti ping-pongovej loptičky za menej ako štyri minúty. 

Každá z týchto zápalných gulôčok, ktoré sa nazývajú Dragon eggs – dračie vajcia,  obsahuje manganistan draselný a tesne pred jej uvoľnením je do nej aplikovaná nemrznúca zmes. Reakcia medzi týmito dvoma chemikáliami zapáli guľu po dopade na zem. Týmto spôsobom hasiči zapaľovali ohne pred rozširujúcim sa požiarom, čím mu znemožňovali ďalší postup. Drony pri požiari v Point Reyes pomohli hasičom dostať sa do neprístupných oblastí a zhadzovaním zápalných gúľ vytvoriť bariéru proti postupujúcemu požiaru.

Hasenie Notre Dome

V pondelok 15. Apríla 2019 milióny ľudí z celého sveta sledovali so zadržaným dychom v televízii horiaci symbol Francúzka – katedrálu Notre Dome. Požiar tak významnej kultúrnej pamiatky by mohol mať ešte horšie následky, pokiaľ by pri hasičských prácach nepomáhali drony. Gabriel Plus, vedúci kancelárie parížskych hasičov, potvrdil miestnym médiám FranceInfo, že drony pomohli pri pokusoch o minimalizáciu škôd na 850 rokov starej katedrále.

Vďaka dronom, tejto novej technike, ktorá je dnes úplne nevyhnutná, sme mohli urobiť taktické rozhodnutia, aby sme zastavili oheň v čase, keď potenciálne ohrozovali dve zvonice. Drony umožnili správne použiť prostriedky, ktoré sme mali k dispozícii, “ uviedol Plus. (zdroj: https://www.aviationtoday.com/2019/04/18/notre-dame-drones-firefighting/)

Nové UAV technológie pre boj proti požiarom

Plaziaci sa dron

Okrem spomínaných výbušných guľôčok umiestnených na dron, ktoré pomáhajú s riadením požiarov, prichádzajú vedci z celého sveta s novými riešeniami ako minimalizovať ničivé následky ohňa pomocou dronov. Odborníci z juhokórejského technologického inštitútu KAIST vyvinuli bezpilotné lietadlo s názvom FAROS, ktoré detekuje požiare v mrakodrapoch, prehľadáva priestor vo vnútri budovy a v reálnom čase prenáša údaje z miest požiaru na pozemnú stanicu. Tento dron je špecifický tým, že môže meniť svoj letový režim a doslova sa plaziť po stenách, čo uľahčuje navigáciu v labyrinte úzkych priestorov. 

Pre navigáciu používa FAROS 2D laserový skener a výškomer. Vďaka výsledku lokalizácie, použitiu termovíznej kamery na rozpoznávanie objektov alebo osôb vo vnútri budovy a špeciálnej technológie na spracovanie obrazu, dokáže tento dron tiež určiť bod vzplanutia.

Autonómne a lacnejšie UAV

Dánska spoločnosť Robotto vyvíja autonómny dron AWRA, ktorý poskytne rýchlejší a presnejší spôsob monitorovania požiarov. Toto bezpilotné lietadlo s pevnými krídlami je schopné lietať až vo výške 2,5 kilometra, čo je podstatne viac ako u mnohých ručne ovládaných komerčných dronoch. Ďalšími výhodami sú väčšia kapacita batérie, ktorá umoňuje dronu lietať až dve a pol hodiny, a nižšia cena v porovnaní s konvenčnými monitorovacími prostriedkami. Akonáhle dron zistí požiar, môže zhromažďovať údaje a okamžite ich posielať cez 5G. Efektívnosť tejto technológie zvyšuje aj použitie umelej inteligencie a internetu vecí, ktoré automatizujú viaceré procesy.

Drony hasiace výškové budovy

Výškové budovy predstavujú osobitú výzvu pre hasičov, ktorých rebríky dosahujú asi iba 30m. Čínski hasiči demonštrovali v meste Čchung-čching možné riešenie: testovací požiar desať-poschodovej budovy dokázali uhasiť pomocou dronov, ktoré dvíhali hasičské hadice až do výšky posledného poschodia a postupne sa prepracovávali nižšie. Simulovaný požiar síce neodrážal realitu horiacej budovy, keďže oheň sa rozširuje aj v interiéroch, ale spomínaný postup môže pomôcť s hasením horľavej izolácie a opláštenia na vonkajšej strane budovy.

Pilotované hasičské drony

Iné riešenie pre hasenie mrakodrapov priniesla čínska spoločnosť eHang. V júli 2020 predstavila model 216F, pilotovaný dron (AAV) určený na hasenie výškových budov. Je vybavený šiestimi vystreľovacími hasiacimi bombami, laserovým zameriavačom, kamerou s 10-násobným zväčšením viditeľného svetla a až 150 l hasičskej peny na jeden let. Tento dron dokáže účinne poskytnúť pomoc pri hasení požiarov v okruhu 5km od požiarnej základne. Pretože sa výškové budovy často nachádzajú v mestských centrách, premávka môže výrazne predĺžiť reakčné doby tradičných prostriedkov. Modely 216F dokážu dramaticky znížiť čas presunu na postihnuté miesto a zvýšiť tak efektivitu hasičských operácií v husto urbanizovaných oblastiach. Okrem samotného hasiaceho dronu ponúka eHang komplexné služby vrátane riadenia operácií, vyšetrovania, a hasenia požiarov.

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Pre sprístupnenie aplikácie MamDron pre nových používateľov a zjednodušenie prístupu sme zmenili spôsob registrácie a prihlasovania do aplikácie.

16-17 Októbra 2024 sa v Piešťanoch uskutočnil tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX organizovanej asociáciou Mám Dron.

16-17 Októbra 2024 sa v Piešťanoch uskutoční tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX organizovanej asociáciou Mám Dron.