Mám Dron

Fotografia z dronu: Nehoda na diaľnici D1 (Foto TASR – Michal Svítok)

Ako drony ovplyvnili spravodajstvo a žurnalistiku

Zrejme žiadna správa v novinách, časopise alebo na webe, sa už nezaobíde bez pridanej fotografie alebo videa. Obrazovo podaná informácia čitateľovi sprostredkuje jasnejšiu predstavu o konkrétnej situácii, textu dodá ďalší rozmer a pridanú hodnotu. O kvalite fotografie/videa pritom nerozhodujú len technické parametre, ale aj perspektíva, z ktorej je obraz snímaný. V tomto ohľade spôsobili v žurnalistike veľkú revolúciu drony, ktoré sa, vďaka svojim možnostiam, ľahšej dostupnosti a kvalitným kamerám, zaradili medzi bežnú výbavu mnohých novinárov.   

O tom, ako drony ovplyvňujú tvorbu obsahu pre médiá, akými spôsobmi sa využívajú pre účely agentúrneho spravodajstva, ale aj o osobnom vzťahu k týmto lietajúcim pomocníkom, sme sa porozprávali s Vedúcim obrazovej redakcie Tlačovej agentúry Slovenska (TASR), Michalom Svítkom.

Prečítajte si tiež: Drony v televíznej a filmovej produkcii

Drony v tlačovej agentúre

1.

Pracujete pre tlačovú agentúru TASR. Aké máte skúsenosti s využitím dronov pre Vašu činnosť? Pre aké aktivity sú pre vás drony prínosom?

Dron sme do obrazovej redakcie kúpili v roku 2020 a fotografie a videá z neho sa tešia obľube od klientov – to vidíme aj na publicite týchto príspevkov. Prinášajú netradičný pohľad na miesta, ktoré sú známe aj neznáme. Často sú objektom nášho záujmu rôzne stavby alebo pamiatky v rámci Slovenska.

2.

Pracujete pre tlačovú agentúru TASR. Aké máte skúsenosti s využitím dronov pre Vašu činnosť? Pre aké aktivity sú pre vás drony prínosom?

Niekedy dron použijeme aj pri aktualitách, ako je napríklad dopravná nehoda, keď to lokalita dovoľuje. Mnohokrát fotografujeme aj rôzne objekty (budovy, stavby, zámky, kaštiele) pre rozšírenie našej databázy. V roku 2018 sme realizovali projekt Rodinné striebro, kde sme z lietadla nafotografovali hrady, zámky, vodné nádrže, národné parky a ďalšie dominanty Slovenska. Teraz túto databázu vieme doplniť o nové snímky z dronu, lebo za tých pár rokov pribudli nové stavby, cesty  a došlo aj k rekonštrukciám jednotlivých pamiatok.

3.

Ako sa drony všeobecne vnímajú v novinárskej komunite? Je dron bežným pracovným nástrojom spravodajských tímov, alebo ich použitie je skôr výnimočné?

Drony sa stávajú takmer bežnou súčasťou novinárskej fotografie. Využíva ich bulvárnejšia časť médií na svoje účely alebo aj spravodajské a obrazové agentúry či televízie. Ako technológie v oblasti dronov napredujú, stali sa dostupnejšie, ľahšie ovládateľnejšie a prinášajú čoraz väčšiu obrazovú kvalitu.  Sám vidím v  servise agentúr AP či DPA čoraz častejšie  ilustračné fotografie z dronov.

Hrad Beckov (Foto TASR – Michal Svítok)

Búranie Istropolisu (Foto TASR – Michal Svítok)

4.

Vďaka dronom je možné zachytiť objekty a situácie z celkom inej perspektívy. Ako fotografie z dronu ovplyvnili obrazovú časť spravodajstva?

Ako som spomínal, už pri plánovaní projektu Rodinné striebro som uvažoval ,ako nafotografovať to množstvo zaujímavostí na celom Slovensku. V agentúre sme sa rozhodovali medzi dronom a lietadlom, no nakoniec voľba padla na lietadlo.  V dnešnej dobe by som už asi volil dron, lebo pomocou neho by som mohol vytvoriť aj videozáznam. Navyše, viac by som  sa mohol venovať jednej dominante, zachytil by som rôzne uhly a  počkal si na správnu svetlenú atmosféru. Dron je určite prínosom do leteckej fotografie. Pre našu agentúru to bol určite posun správnym smerom.

5.

Sám ste aktívny UAV pilot a venujete sa dronovej fotografii. Čo Vás na tejto činnosti najviac zaujíma a baví?

Vždy ma zaujímalo letectvo a fotografia je mojou srdcovkou už  od malička. A dron je presne spojenie týchto dvoch oblastí, ktoré mám tak rád. Páči sa mi to nespočetné množstvo možností, ktoré dron ponúka a ešte som stále všetky nepreskúmal.  Rád sa učím nové veci a objavujem  netradičné miesta u nás na Slovensku. Verím, že sa mi podarí priniesť zaujímavé snímky pre odberateľov TASR či bežných ľudí.

Ďakujeme Michalovi Svítkovi za podnetný rozhovor a prajeme mu veľa úspechov a inšpirácie.

Dronový žurnalizmus

Drony natoľko ovplyvnili moderný žurnalizmus, že sa zaužíval terminus technikus – dronový žurnalizmus (Drone journalism), ktorý sa prvý krát objavil už v roku 2002. Vznikli viaceré publikácie a akademické projekty zamerané na dronový žurnalizmus a v Spojených štátoch funguje niekoľko organizácií združujúcich UAV pilotov – reportérov. Aj to svedčí o tom, že drony si našli vo svete spravodajstva svoje nezastupiteľné miesto a neutíchajúci vývoj bezpilotných technológií tento trend len podporuje.

Použitie bezpilotných prostriedkov pre letecké zábery a snímanie z vtáčej perspektívy má hneď niekoľko nesporných výhod. V porovnaní s helikoptérou alebo lietadlom je dron výrazne lacnejší, umožňuje statické zotrvanie v želanej výške a fotografovanie nebezpečných udalostí z bezpečnej vzdialenosti (napríklad výbuch sopky, požiare, nehody).

Okrem iného si dokážu médiá vytvárať knižnicu leteckých fotografií rôznych objektov, ktoré môžu využívať dlhodobo pre svoje účely, alebo ich ponúkať tretím stranám. Preto nie je zriedkavým javom, že každé väčšie médium má určeného človeka s licenciou UAV pilota, ktorý je školený pre tvorbu dronových fotografií a videí.

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Drony dokážu zvýšiť situačné povedomie pri záchranných operáciách a efektívne monitorovať dané územie. V tomto článku sa dozviete, ako slovenskí záchranári nasadzujú drony pri SAR misiách.

Drony v realitnom biznise

Drony v realitnom biznise majú bohaté využitie v segmente výstavby a realitného marketingu. Ako konkrétne sa drony v tomto odvetví uplatňujú a aké benefity ponúkajú si môžete prečítať v našom článku.

Kde všade dnes nachádzajú drony uplatnenie? V akých oblastiach a na aké činnosti sa využívajú? Prečítajte si v našom článku.