Mám Dron

Sledovanie polohy dronov na Slovensku v reálnom čase. Mýtus? Určite nie!

Technologické novinky a ich implementácia sú niekedy bližšie ako si dokážete predstaviť. Spolupráca medzi slovenskou spoločnosťou R-SYS a poľskou spoločnosťou Aerobits, ktorá sa špecializuje na výrobu zariadení pre sledovanie polôh dronov, má reálne výsledky už dnes.

Kooperácia medzi spoločnosťami Aerobits a R-SYS sa datuje niekoľko rokov dozadu. Po vzájomnom „oťukávaní“ a testovaní technológií podpísali obe spoločnosti v r.2019 dohodu o technologickej spolupráci na obdobie nasledujúcich 5-tich rokov s možnosťou jej predĺženia. Dohoda zahŕňa podporu a integráciu produktov Aerobits v produktoch R-SYS, ktoré sú zamerané na zisťovanie a zdieľanie polohy dronov ako i na letiskové systémy sledovania polohy rôznych cieľov.

HoD ODPOVEDAČ

V súčasnosti  ponúka Aerobits integráciu „odpovedača“ HoD v slovenskom UTM riešení MamDron. Táto integrácia umožňuje sledovanie polôh dronov v reálnom čase na území a vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky prostredníctvom LTE technológie. HoD je vlajkovou loďou v portfóliu Aerobits. Zariadenie je určené pre drony alebo iné lietajúce zariadenia (lietadlá, vrtuľníky atď.) a umožňuje vysielať ich polohové dáta. Vďaka malej hmotnosti (35g) a rozmerom je možné ho použiť na akomkoľvek lietajúcom objekte.

Integrácia so systémom MamDron

HoD (Hook-on-device) pre UAS od spoločnosti Aerobits kombinuje viacero technických riešení na sledovanie polohy v jednom prístroji,  obsahuje LTE modem, SIM kartu GPS, FLARM, ADS-B a logikou svojej činnosti patrí medzi tzv.sledovače polohy dronov založené na web technológiách (web-based UTM tracker). Zariadenie vysiela svoju aktuálnu GPS (GNSS) polohu cez LTE mobilnú sieť do systému riadenia a manažmentu letov dronov (na Slovensku technológia MamDron, v Nemecku napr.technológia Droniq).

Čo je veľmi zaujímavé je fakt, že toto malinké zariadenie (58 mm x 38 mm x 9.5 mm) súčasne prijíma dáta zo systémov FLARM a ADS-B od okolitej leteckej prevádzky a tieto dáta posiela súčasne so svojou polohou na spracovanie do pozemného systému MamDron. Operátor (pilot) dronu je následne schopný vidieť na obrazovke mobilnej aplikácie MamDron okrem svojej polohy aj polohy objektov okolitej leteckej prevádzky v jeho blízkosti.

idME – zariadenie na identifikáciu a sledovanie polohy dronov 

Súčasne samotný HoD vysiela svoju polohu aj cez FLARM (flight alarm). Týmto je zabezpečená „viditeľnosť“ dronu pre ostatných účastníkov leteckej prevádzky v jeho blízkosti, ktorí tiež používajú zariadenia FLARM.Cieľom spolupráce je poskytnúť kooperujúcim dronom možnosť zdieľať svoju polohu cez LTE siete do systému MamDron a tým pádom všetkým používateľom aplikácie s očakávaným benefitom zvýšenia bezpečnosti pilotovanej aj bezpilotnej prevádzky v slovenskom vzdušnom priestore. To všetko v reálnom čase.

Aké sú teda posledné novinky vo vývoji a integrácii tohto riešenia? Prostredníctvom OZ MámDron a s využitím aplikácie MamDron je už teraz technologicky možné monitorovať pohyb UAS vo vzdušnom priestore. V prípade implementácie už vydaných nariadení EK táto funkcionalita bude presne tým, čo dokáže rozhýbať tzv.ekonomiku dronov aj na Slovensku a zabezpečiť bezkonfliktnosť jej prevádzky. Systém umožňuje vytvoriť zóny lietania pre jednotlivé drony využívané pre hobby lietanie.

Naviac umožňuje zadať plán letu pre drony využívané pre letecké práce a zabezpečiť ich nekonfliktnosť s jednotlivými typmi vzdušného priestoru, pričom v prípade, že je dron vybavený zariadením na sledovanie polohy, systém umožňuje sledovať jeho polohu a odchýlky od plánovanej trate alebo priestoru činnosti a upozorniť na ne ostatných účastníkov letovej prevádzky.

AERO – najmenší ADS-B prijímač na trhu s dronmi

Obe spoločnosti aktuálne pracujú i na integrácii ostatných produktov Aerobits ako sú napríklad Aero (najmenší ADS-B (1090KHz) prijímač na trhu dronov podporujúci technológiu MAVLink) alebo ako najnovšia novinka – idME, čo je zariadenie na identifikáciu a sledovanie polohy dronov podľa štandardov ASTM/ASD-STAN, ktoré využíva na prenos dát BT(4.0,5.2) technológiu BLE (komunikačný štandard s malou spotrebou energie). idME sa dá jednoducho prepojiť s kontrolerom Pixhawk cez JST konektor a je určený pre UAS >250g v kategórii OPEN a SPECIFIC.

Konrad Cioch –  Aerobits

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Prečítajte si našu reportáž o konferencii DRONTEX 2023, ktorá sa uskutočnila v októbri v Piešťanoch a spojila odborníkov na bezpilotné technológie z krajín V4!

Konferencia DRONTEX 2023 sa uskutoční 18-19. októbra v Piešťanoch. Okrem odborných prezentácií zameraných na dronové služby a bezpečnosť podujatie ponúkne výstavu dronov a priestor pre networking.

V tomto článku sme vyspovedali slovenského UAV hobby pilota, Daniela Koppa, ktorý nám porozprával o jeho ceste ku získaniu európskych licencií v kategórii A1/3 a A2.