Mám Dron

Aký bol seminár: Ako sa stať pilotom dronu a bezpečne lietať?

V sobotu 14.mája sa v Trenčíne uskutočnil nultý ročník edukatívno-zážitkového seminára: Ako sa stať pilotom dronu a bezpečne lietať. Akciu sa nám podarilo zorganizovať vďaka spolupráci s Fakultou špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka a ďalšími partnermi. Podujatie bolo primárne určené pre členov našej asociácie a pre rekreačných pilotov dronov, zúčastnili sa jej však aj viacerí odborníci z oblasti bezpilotného lietania. Okrem zaujímavého programu pre účastníkov ponúkla akcia priestor pre zdieľanie skúseností zástupcov firiem podnikajúcich v dronových službách. V tomto texte chceme priblížiť a zosumarizovať priebeh seminára, ktorá bola svojim formátom na Slovensku jedinečným a zrejme aj úplne prvým podujatím svojho druhu.

Prečítajte si tiež: Asociácia Mám Dron na seminári Dáta z dronu

Prípravy

Príprava každého úspešného eventu si vyžaduje zodpovedné plánovanie a zmysel pre detail. Preto sme s organizačnými prácami začali už mesiac pred dátumom akcie. Veľmi príjemne nás prekvapila ochota predstaviteľov Fakulty špeciálnej techniky TnUAD usporiadať podujatie na pôde fakulty. Okrem kvalitne vybavenej a zrenovovanej auly ponúkli exteriéry fakulty ideálny priestor pre praktické ukážky s dronmi.

Dopoludňajšie prezentácie

Účastníci seminára začali prichádzať na miesto okolo 9:00. Program v aule fakulty o 9:30 otvoril Rasťo Sopko asociácie Mám Dron, ktorý okrem organizačných pokynov a harmonogramu predstavil aj našu činnosť, aplikáciu MamDron a moderoval dopoludňajšiu časť. Úvodné slovo povedala aj Ing.Alena Breznická, PhD.Fakulty špeciálnej techniky, ktorá vyzdvihla dôležitosť podobných podujatí na akademickej pôde.

Prednášky na nosnú tému seminára: Ako sa stať pilotom dronu, sa zhostil Boris Urbánek zo spoločnosti Proaviate, ktorá sa špecializuje na prípravné kurzy pre získanie licencie na dronový „vodičák“. Prezentácia bola nabitá dôležitými informáciami, ktoré ocenili najmä piloti, ktorí uvažujú nad profesionálnym využitím dronov. Slovo po ňom prebral p. RNDr. Peter Fabo, PhD., ktorý porozprával o možnostiach štúdia na Fakulte špeciálnej techniky a o ich projektoch týkajúcich sa bezpilotných technológií. 

Účastníkov podujatia privítala aj p. Alena Breznická z Fakulty špeciálnej techniky. Akciu moderoval Rasťo Sopko – riaditeľ asociácie Mám Dron.

Prezentácia Borisa Urbánka zo spoločnosti Proaviate obsahovala dôležité informácie o pravidlách lietania a o tom ako sa stať profesionálnym pilotom dronu.

O využití dronov v oblasti inšpekcií stavieb a iných aplikáciách porozprával Norbert Hríň, ktorý sa týmto činnostiam venuje v spoločnosti Cam-am. Matej Červeňan zo spoločnosti Terradron predstavil novinku – VTOL s pevným krídlom WingtraOne. Ten dokáže efektívne a za kratší čas v porovnaní s kvadrokoptérami zmapovať určené územie. Divákov v univerzitnej aule zaujal aj Michal Kollarčík s kolegom z Drone republic, ktorí si so sebou doniesli čerstvé novinky od DJI. Dopoludňajší program ukončil Štefan DuszaLPS (Letové prevádzkové služby). Na názornom videu ukázal riziká zrážky dronu s lietadlom a podčiarkol tak dôležitosť kvalitného manažmentu bezpilotnej prevádzky pre bezpečnosť vzdušného priestoru. Venoval sa tiež potrebe vývoja segmentu bezpilotných technológií v rámci ich využitia v urbanizovanom prostredí.  

Norbert Hríň zo spoločnosti Cam-am porozprával o tom, ako fungujú letecké inšpekcie stavieb a post-processing údajov získaných z dronu.

Matej Červeňan zo spoločnosti Terradron predstavil VTOL WingtraOne a softvér na plánovanie operácií s týmto dronom.

Michal Kollarčík s kolegom z Drone Republic predstavili novinky od DJI, ktoré si účastníci mohli prezrieť počas celej akcie.

Štefan Dusza z Letových prevádzkových služieb hovoril, okrem iného, o potrebe bezpečného začlenenia dronov do pilotovanej prevádzky.

Popoludňajšie praktické ukážky

Po obede bola nachystaná časť podujatia, na ktorú sa jej účastníci tešili zrejme najviac. Ako prvý mohli vidieť v akcii dron s pevným krídlom a vertikálnym vzletom WingtraOne. Matej Červeňan najskôr povedal o príprave letu a výhodách tohoto dronu, následne s ním vzlietol a spravil niekoľko kolečiek okolo areálu. Zrejme najväčším benefitom tohoto VTOL je, že za rovnaký čas dokáže zmapovať až 8x väčšie územie ako kvadrokoptéra, pričom poskytuje veľmi presné dáta.

Praktická ukážka dronu s vertikálnym vzletom a pristátím – WingtraOne

Do vzduchu vzlietol aj agrárny dron DJI z rady Agras, ktorý má maximálnu letovú hmostnosť  76,5kg.

Po hladkom pristátí sa už väčšina očí upierala na veľký dron určený pre poľnohospodárske práce DJI Agras T30, ktorý „uvezie“ až 30l postreku. Michal Ševera najskôr porozprával o špecifikách tohoto momentálne najväčšieho dronu na trhu a následne s ním vzlietol a ukázal v akej výške a akým spôsobom prebieha aplikácia postreku. Predstavený bol aj dron DJI M300, ktorý má širokospektrálne využitie a jeho výhody sa uplatňujú najmä pri geodetických a kartografických prácach s využitím fotogrametrie a LIDARu. Okrem samotných dronov mohli účastníci seminára vidieť aj softvér, v ktorom sa nastavujú parametre letu a ktorý vyhodnocuje zozbierané údaje. Praktické ukážky s dronmi zaujali aj reportérov z RTVS a TASR, ktorí z podujatia publikovali zaujímavé reportáže.

Po praktických ukážkach sa všetci znova presunuli do auly, kde bol priestor na otázky a poslednú kávu. Vytvorilo sa viacero debatujúcich skupiniek, ktoré boli znakom toho, že praktické ukážky dronov aj teoretické prezentácie vytvorili množstvo tém a otázok.

Zhodnotenie

Pozitívna spätná väzba od účastníkov podujatia, ako aj od prezentérov a zástupcov Fakulty špeciálnej techniky naznačujú, že tento edukačno-zážitkový seminár mal svoj zmysel a vytvoril priestor pre získavanie nových vedomostí, zdieľanie skúseností a zažívaní bezpilotných technológií v praxi. Nám v asociácii Mám Dron to dodalo chuť pokračovať v našich aktivitách a už teraz vieme, že nultý ročník seminára: Ako sa stať pilotom dronu a bezpečne lietať nebol posledný.

Zároveň by sme chceli touto cestou ešte raz poďakovať všetkým, ktorí prišli na seminár (niektorí merali cestu až z Košíc), partnerom, ktorí si pripravili zaujímavé prezentácie a praktické ukážky, Fakulte špeciálnej techniky za spoluorganizáciu a Pavlovi Bednárikovi za skvelé fotky a videá.  

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Prečítajte si našu reportáž o konferencii DRONTEX 2023, ktorá sa uskutočnila v októbri v Piešťanoch a spojila odborníkov na bezpilotné technológie z krajín V4!

Pre veľký záujem o semináre pre pilotov dronov pridávame ďalší seminár, ktorý sa uskutoční 23.9 v Trnave.

Konferencia DRONTEX 2023 sa uskutoční 18-19. októbra v Piešťanoch. Okrem odborných prezentácií zameraných na dronové služby a bezpečnosť podujatie ponúkne výstavu dronov a priestor pre networking.