Drony v televíznej a filmovej produkcii
Možnosti veľkej pohybovej flexibility vo vzduchu, kvalitných kamier a stabilizácie obrazu aj v horších poveternostných podmienkach, robia z dronov ideálnych pomocníkov pre televízne a filmové štáby. Vďaka leteckým záberom dokážu tvorcovia audiovizuálnych diel priblížiť divákom lokáciu, v ktorej sa odohráva dej a pomocou záberov z rôznych uhlov a perspektív vniesť do finálneho strihu väčšiu dynamiku. Drony taktiež výrazne znižujú produkčné náklady v porovnaní s použitím vrtuľníkov, lietadiel a žeriavov. Na skúsenosti s natáčaním pomocou dronov sme sa opýtali Romana Maturkaniča, režiséra relácie Nová Záhrada (TV JOJ).
1. Ako často používate zábery z dronu pri výrobe relácií?
Dron sa stal neoddeliteľnou súčasťou každej výroby. Prvotne sme ho využívali iba na úvod a záver relácie, ako doplnkové zábery. Postupne sa z neho stal každodenný pracovný nástroj a je v podstate ďalšou plnohodnotnou kamerou na natáčaní.
2. Aký typ záberov z dronov používate a čím sú tieto zábery jedinečné?
Najväčším prínosom drona sú samozrejme veľké celky, ukázanie priestoru, krajiny – lokácie, kde pracujeme a kde sa nachádzame. Čiže klasické letecké zábery na vytvorenie atmosféry – mood zábery. No momentálne využívame dron omnoho viac. Vieme robiť odjazdy/nájazdy na objekty, sledovať osoby pri práci – či už z nadhľadu alebo klasicky “zo zeme“. A imitujeme ním aj jazdu. Nepotrebujeme rozkladať slider, či stavať koľajnice. Jednoducho to všetko spraví dron a šikovný kameraman. Dokonca v tom vidím ešte väčšiu dynamiku a variovateľnosť, než s klasickou jazdou, pretože sa vieme presúvať počas jedného záberu horizontálne, no aj vertikálne a prekonávať relatívne veľké vzdialenosti. A vieme to urobiť veľmi promptne a flexibilne.
3. Aké typy dronov používate?
Používame DJI Phantom 4 pro a DJI Mavic 2 pro. Ich výhodou je ich skladnosť pri prevoze techniky a samozrejme, ich technické parametre: možnosti nastavenia, farebnosť, rozlíšenie, ľahké ovládanie… a samozrejme, v neposlednom rade, ich frexibilita v rámci použitia. Či už v rámci veľkých celkov a panorám, alebo ako náhrada slidera či jazdy.
4. Sú zábery z dronu kvalitatívne odlišné od záberov z tradičných kamier?
Je to samozrejme iné, keďže kamery, ktoré používame, majú odnímateľné objektívy a vieme sa s obrazom viac vyhrať. No je to zanedbateľný nedostatok, pretože obraz je beztak veľmi kvalitný a jeho farebnosť riešime následne postprodukčne.
Záber z dronu na výrobu TV relácie Nová Záhrada
5. Narazili ste pri natáčaní s dronmi na nejaké obmedzenia?
Určite áno. Ľudia si strážia svoje súkromie, čo je celkom prirodzené. A my sa to snažíme rešpektovať. Dron je pre nich akýsi strašiak, ktorý im narúša bezpečnú a intímnu zónu. Preto nenakúkame do cudzích záhrad, domov, zábery sa snažíme oklieštiť len na naše pôsobisko. Je to samozrejme ťažké a obmedzujúce, no takto sú nastavené pravidlá a my ich chápeme a rešpektujeme. Ďalším obmedzením sú samozrejme letiská, vojenské objekty a podobne. V niektorých prípadoch sa jednoducho musíme zmieriť s tým, že záber mať nebudeme. Inokedy požiadame letisko a následne aj DJI o povolenie na konkrétny priestor, kde pracujeme a väčšinou máme kladnú odpoveď do niekoľkých hodín. Samozrejme, nemôžeme ísť do extrémnych lokalít.
Dvorný “dronista” produkčného štábu Novej Záhrady Dominik
6. Máte vo výrobnom tíme určeného kameramana, ktorý má licenciu pilota na diaľku?
Áno. Dominik Šuplata je náš dvorný dronista a je, samozrejme, licencovaný pilot. Lieta už niekoľko rokov a sme spolu už natoľko zladení, že presne dokáže vystihnúť, čo v obraze potrebujem. Je rýchly, flexibilný, odvážny, no vždy vie odhadnúť situáciu a púšťa sa naozaj iba do záberov, kde neohrozíme žiadnych protagonistov, respektíve samotný dron.
Prečítajte si tiež: Ako sa pripravuje svetelná šou s dronmi
Výhody dronov pri televíznom natáčaní
Úspora času a financií
Letecké zábery si často vyžadujú vysoké náklady pre prenájom lietadla alebo vrtuľníka, skúseného pilota, kameramana, palivo a viaceré povolenia pre natáčanie v danej lokalite. Taktiež sú tu isté časové a priestorové obmedzenia vzhľadom na polohu letiska a možnosti preletov nad lokáciou natáčania. Napriek tomu, že dron nedokáže vo viacerých situáciách plne nahradiť vrtuľník alebo lietadlo, môže pri filmovaní zaujať miesto v rôznych kontextoch a finančne odbremeniť výrobu.
Flexibilita záberov
Skúsený kameraman s dronom vytvára zábery z neobvyklých perspektív, s premenlivou rýchlosťou a z netradičných uhlov pri zachovaní vysokej úrovne obrazovej kvality. Tieto zábery dodávajú finálnemu strihu väčšiu dynamiku a hĺbku a režisérom rozširujú kreatívne možnosti práce s obrazom. Zábery z bezpilotných prostriedkov môžme vidieť takmer v každom filme a dokumente, spomeňme napríklad úspešný seriál BBC Planet of Earth, kde sa veľká časť scén filmovala práve dronmi osadenými profesionálnymi 4K kamerami. Drony sa osvedčili aj pri akčných filmoch, kde sa často využívajú pre natáčanie prenasledovania, útekov, ako napríklad úvodná motocyklová sekvencia filmu Skyfall o Jamesovi Bondovi.
Zjednodušenie produkcie
Televízni a filmoví produkční vnímajú drony ako veľkú pomoc, keďže ich prevádzka je personálne, technicky aj organizačne jednoduchšia ako vybavovanie leteckých záberov z lietadiel a vrtuľníkov. Šetria sa tak aj ľudské zdroje a skracuje čas potrebný pre organizáciu výroby. Vo viacerých situáciách dron nahrádza aj tradičné prostriedky natáčania, ako je jimmy jib, jazda, alebo steadicam, čo opäť zjednodušuje výrobu. Pri zapojení dronov do filmovania je však potrebné rátať aj s určitými limitmi. Vďaka obmedzenej výdrži batérie sú v niektorých situáciách nepoužiteľné a legálne sa s nimi dá lietať iba v relatívne nízkych nadmorských výškach. Výhody dronov v televíznej a filmovej produkcii však ľahko porazia nevýhody, preto sa stávajú bežným vybavením výrobných štábov po celom svete.
PODOBNÉ PRÍSPEVKY
Zmena registrácie a prihlasovania do aplikácie MámDron
Pre sprístupnenie aplikácie MamDron pre nových používateľov a zjednodušenie prístupu sme zmenili spôsob registrácie a prihlasovania do aplikácie.
Aká bola konferencia DRONTEX 2024?
16-17 Októbra 2024 sa v Piešťanoch uskutočnil tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX organizovanej asociáciou Mám Dron.
Konferencia DRONTEX 2024 predstaví najnovšie trendy v bezpilotnom letectve
16-17 Októbra 2024 sa v Piešťanoch uskutoční tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX organizovanej asociáciou Mám Dron.