Drony, ktoré vyrábajú dážď
Globálne oteplovanie a extrémne výkyvy počasia zapríčiňujú mnohé problémy. V krajinách s horúcimi letami sa šplhá ortuť teplomera nad 50 stupňov Celzia, poľnohospodári zápasia s obrovskými suchami, zatiaľ čo inde ľudí trápia povodne. Dôsledky ľudskej aktivity na celosvetovú klímu sa snažia jednotlivé krajiny minimalizovať prijatím ekologických opatrení, znižovaním uhlíkovej stopy a investovaním miliárd do vývoja udržateľných technológií. Okrem projektov, ktorých výsledky sa prejavia o mnoho rokov, sa tímy vedcov snažia bojovať s nepriazňou počasia ihneď. Takouto snahou je aj technológia cloud seeding, ktorá pomáha stimulovať oblaky pre tvorbu dažďa. V tomto texte si povieme, ako to funguje a akú úlohu pri „výrobe“ dažďa zohrávajú drony.
Prečítajte si tiež: Vodíkové drony dosahujú väčšiu výdrž a sú ekologickejšie
Lejak v Spojených arabských emirátoch
V júli tohto roku prebehli sociálnymi médiami zábery hustého dažďa v emiráte Ras al Khaimah a niektorých iných častiach UAE. Voda prúdila okolo stromov a autá jazdili po cestách premočených dažďom. Konkrétne miesta s výskytom zrážok dokumentovali aj satelitné zábery uverejnené Národným meteorologickým ústavom. Pre ľudí z našich zemepisných šírok nič nezvyčajné, avšak pre obyvateľov emirátov, kde spadne 50mm zrážok ročne, to bol takmer zázrak. Náhly dážď však nebol zmilovaním sa matky prírody nad extrémne suchou krajinou, ale výsledkom vedeckého testu.
Vedci úspešne aplikovali technológiu cloud seeding, ktorá vypúšťaním chemických prvkov z dronov do mrakov spôsobila chemickú reakciu, ktorá následne vyvolala dážď. V krajine sužovanej suchom, kde teplota vzduchu niekedy prekračuje 50 stupňov Celzia, môže byť táto technológia v budúcnosti jedným z účinných prostriedkov zmiernenia následkov extrémneho počasia.
Čo je cloud seeding?
Cieľom procesu cloud seeding (doslovne osievanie oblakov) je zvýšiť množstvo zrážok pomocou rozptýlenia chemikálií do vzduchu, ktoré pomáhajú kondenzovať okolitú vodu z oblakov. Táto technológia pomáha tvoriť dážď z oblakov, ktoré by toho za normálnych okolností neboli schopné. Ako účinné chemikálie sa používa najčastejšie jodid strieborný (ale aj jodid draselný, suchý ľad, či soľ). Všetky tieto látky majú podobnú kryštalickú štruktúru ako ľad a reakciou vyvolávajú tzv.nukleáciu ľadu (Ice nucleation). Tá spôsobuje, že kvapôčky kvapaliny kondenzujú z vodnej pary v oblakoch, následne podchladené kvapôčky už vody začnú zamŕzať a zvyšovať svoju hmotnosť. V závislosti od povrchových teplôt potom padajú ako sneh alebo dažďové kvapky na zem.
Použitie dronov pri umelom vyvolaní dažďa
Na distribúciu spomenutých chemických látok do oblakov sa používajú pozemné generátory, vystreľovacie rakety a lietadlá. Ich nevýhodou je ale nerovnomerné rozloženie chemikálií vo vzduchu, čo zapríčiňuje menšiu efektivitu celého procesu. Drony, naopak, dokážu vďaka nižšej rýchlosti a pohybovej flexibilite zabezpečiť rovnomerné vypúšťanie chemikálií.
Technológia cloud seedingu nie je ničím nová a na „úpravu“ počasia ju používa približne 60 krajín na 5-tich kontinentoch. Ako prvá použila drony pre cloud seeding Čína. Použila pritom bezpilotné lietadlá s letovým časom zhruba 125 – 250 minút s maximálnym zaťažením 50kg. Čína tiež momentálne disponuje najväčšou sieťou prístrojov na vytváranie umelého dažďa. Tá im pomáha zvyšovať úroveň zrážok v suchých oblastiach. Vo februári 2009 bol, napríklad, použitý cloud seeding nad mestom Peking, ktorý bol už štyri mesiace bez zrážok. Výsledkom bol sneh, ktorý padal nasledujúce tri dni a spôsobil uzatvorenie hlavných ciest okolo mesta. Projektami umelého vyvolania dažďa pomocou dronov sa zaoberá aj Nevadský inštitút autonómnych systémov, ktorý skúma ďalšie možnosti tejto metódy.
Dopad na počasie a životné prostredie
Okrem nesporných krátkodobých výhod osievania mrakov mnohí vedci poukazujú na jeho možné dlhodobé následky. Neprirodzená zmena počasia na jednom mieste môže vyvolať zmenu počasia v inej oblasti. Vplyv umelého vyvolávania dažďa na celosvetovú krehkú rovnováhu počasia je stále predmetom skúmania odborníkov.
PODOBNÉ PRÍSPEVKY
Zmena registrácie a prihlasovania do aplikácie MámDron
Pre sprístupnenie aplikácie MamDron pre nových používateľov a zjednodušenie prístupu sme zmenili spôsob registrácie a prihlasovania do aplikácie.
Aká bola konferencia DRONTEX 2024?
16-17 Októbra 2024 sa v Piešťanoch uskutočnil tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX organizovanej asociáciou Mám Dron.
Konferencia DRONTEX 2024 predstaví najnovšie trendy v bezpilotnom letectve
16-17 Októbra 2024 sa v Piešťanoch uskutoční tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX organizovanej asociáciou Mám Dron.