Ako sa pripravuje svetelná šou s dronmi?
Svetelná šou s dronmi, označovaná tiež termínom drone display, je pôsobivá najmä pre jej možnosti vytvárať vo vzduchu rôzne 3D obrazce, ktoré menia farbu a tvar podľa zvolenej dramaturgie a hudby. Pre event marketing to otvára celkom nové možnosti vizuálnej propagácie značky alebo idey. Použité drony sú malé kvadrokoptéry nesúce diódové svetlá schopné meniť farbu podľa pripraveného scenára. Zosynchronizovanie dronov zabezpečuje špeciálny softvér, ktorý pomocou pozemnej riadiacej stanice cez rádiový signál riadi ich pohyb. V tomto článku si na tento novodobý fenomén posvietime bližšie a pozrieme sa na to, ako svetelná šou s dronmi vzniká.
Pôvod idey drone display
Dronová šou s využitím kvadrokoptér nie je žiadna novinka. Možnosti koordinovaného lietania flotily malých dronov už prezentoval na TEDx v roku 2012 profesor Vijay Kumarom z Pensylvánskej univerzity. V tom istom roku spoločnosť Ars Electronica predstavila v rakúskom Linzi prvú svetelnú šou s 50 dronmi. Tento koncept zaujal natoľko, že drone display sa začala objavovať čoraz častejšie. Rozvoj softvéru umožňujúceho koordinovaný let dronov, ako aj inovácie samotných prístrojov, viedli k stále častejším a väčším svetelným predstaveniam. Vrcholom je doposiaľ najväčšia dronová šou usporiadaná pri príležitosti osláv príchodu značky luxusných áut Hyundai Genesis do Číny. Pri majestátnom svetelnom divadle nad panorámou Šanghaja v apríli 2021 bolo použitých neuveriteľných 3281 dronov, čo si vyslúžilo zápis do Guinessovej knihy rekordov.
Príprava šou s dronmi
Pre tímy pripravujúce dronovú šou je vždy prvoradé vytvoriť časovú os príbehu a následne kreatívny návrh predstavenia zahŕňajúci grafickú a hudobnú dramaturgiu. Jednotlivé scény sú animované v špecializovanom softvéri, ktorý ich „preloží“ do synchronizovaných letových dráh pre každý dron.
Konkrétne príkazy pre každý dron sú odosielané rádiovým signálom z pozemnej riadiacej stanice, ktorú obsluhuje vyškolený operátor. Drony nesú niekoľko rádiových prijímačov pracujúcich súčasne, aby bola zaistená komunikácia aj v rušnom rádiovom prostredí. Akonáhle sú drony pripravené na svojich miestach a operátor si overí spojenie, môžu začať vytvárať na oblohe pripravené obrazce.
Softvér na prípravu šou s dronmi umožňuje používateľom vybrať grafiku a špeciálne efekty a vložiť ich na časovú os podobne, ako je to pri iných video-editačných programoch. Vypočítava dráhy letu každého dronu, aby sa zaistilo, že sa vo vzduchu nezrazia a budú sa v priestore pohybovať presne podľa návrhu. Pre zaistenie maximálnej bezpečnosti tieto softvéry využívajú šifrovaciu sieť. Šou majú na starosti špeciálne vyškolení certifikovaní UAV piloti, ktorí taktiež musia dbať na zabezpečenie letovej oblasti v rámci platnej legislatívy a aktuálne poveternostné podmienky.
Niekoľko príkladov zo sveta
Olympijské hry v Tokyu
Napriek tomu, že úvodný ceremoniál Olympijských hier v Tokyu nebol možno taký veľkolepý vzhľadom na pretrvávajúce opatrenia spojené s koronakrízou, dronová šou mu dala celkom nový rozmer. Pri tomto dychberúcom svetelnom predstavení bolo použitých 1824 dronov. Tie najskôr znázornili symbol hier a následne sa pretransformovali do točiacej sa zemegule. Túto šou si mohli užiť nielen obyvatelia Tokya, ale prostredníctvom obrazoviek aj milióny ľudí na celom svete.
Zápis do Guinesovej knihy rekordov
Doposiaľ najväčšou svetelnou dronovou šou na svete bola spomínaná prezentácia značky luxusných automobilov Genesis v Číne 2. apríla 2021. 3281 dronov kreslilo na nočnej oblohe Šanghaja rôzne dynamické obrazce až napokon vytvorilo obrovské logo značky. Táto šou tak v počte použitých dronov prekonala dovtedy najväčšiu dronovú šou realizovanú technologickou firmou Shenzhen Damoda, ktorá do svetelnej dramaturgie zapojila „len“ 3051 dronov.
Oslavy v St. Petersburgu
Súčasťou osláv 75 výročia konca druhej svetovej vojny v St. Petersburgu bola aj pôsobivá svetelná šou, ktorá síce počtom dronov neprekonala spomínané čínske akcie, ale napriek tomu ponúkla obyvateľom mesta úžasný zážitok. Do predstavenia bolo zapojených 2198 podsvietených dronov, ktoré v koordinovaných pohyboch vytvárali symbol holubice, plaviacej sa lode a iných tvarov.
Drony pre interiérové eventy
Čím ďalej tým viac firiem podnikajúcich v eventovom priemysle ponúka pre svojich klientov aj dronovú šou, ktorá je uspôsobená pre použitie v interiéroch. Väčšinou ide o menšiu skupinu dronov, ktoré sú často priamo zapojené do hudobného, či tanečného predstavenia, kde pôsobia ako priestorové svetelné efekty. Menší počet dronov je limitovaný v zmysle vytvárania zložitejších tvarov, ale ich synchronizáciou v priestore a dynamickou zmenou farieb je možné vytvoriť zaujímavé kombinácie a efekty.
Nahradia drony zábavnú pyrotechniku?
Silvestrovské oslavy bývajú nočnou morou najmä pre psov, ale aj iné zvieratá. Ohňostroje vytvárajú veľký nárazový hluk, ktorý negatívne vplýva na ich citlivý sluch a mení ich správanie. Na mnohých miestach boli taktiež ohňostroje úplne zakázané kvôli vysokému riziku požiarov. Z týchto a ďalších dôvodov mnohí ľudia zvažujú použitie pyrotechniky a premýšľajú nad vhodnou alternatívou. Svetelná šou s dronmi môže v tomto smere zaplniť chýbajúcu medzeru a ponúknuť ekologickejšie a „tichšie“ riešenie.
Ďalším benefitom je, že drony prinášajú oveľa kreatívnejšie možnosti ako bežný ohňostroj a predstavenie môže byť konkretizované podľa želania zákazníka. Drone display dokáže vytvárať väčšie spektrum obrazcov ako ohňostroje, ktoré sa obmedzujú len na opakujúce sa efekty. Vďaka tejto schopnosti prepracovanej choreografie majú drony oveľa väčší potenciál na rozprávanie príbehov na oblohe.
Limitujúce faktory
Napriek nesporným benefitom dronových predstavení si povedzme aj o ich nevýhodách. Tou najmarkantnejšou je cena, ktorá sa za komplexnú dronovú šou pohybuje v desiatkách až stovkách tisíc eur, čo výrazne demotivuje prípadných záujemcov. Nízka konkurencia v oblasti softvérov a služieb pre drone display je taktiež limitujúcim faktorom, keďže v mnohých krajinách jednoducho nie sú dostupné. Rastúca popularita dronových šou však motivuje vznik nových spoločností, ktoré sa zapájajú do reťazca trhu UAV technológií a služieb s nimi spojenými. Rozvoj konkurencie v tejto oblasti tak môže výrazne znížiť náklady na tieto služby a urobiť ich dostupnejšími aj pre menšie subjekty.
Koľko stoja svetelné šou s dronmi?
Cena drone display závisí od viacerých faktorov. Tým najvýznamnejším je počet dronov. Záleží však aj na zložitosti návrhu a dĺžky času predstavenia. Tieto faktory ovplyvňujú potrebný čas prípravy a skúšok, personálnu náročnosť a režijné náklady. Pre predstavu, zatiaľ čo šou s malým počtom dronov začína niekde pri 20 000 dolárov, väčšie predstavenie s 500 dronmi záujemcu vyjde na približne 300 000 dolárov. Viaceré firmy sa však snažia sprístupniť dronové šou aj vďaka technologickým inováciám a automatizácii niektorých činností. Spoločnosť Verge Aero, napríklad, vyvinula softvér, ktorý v sebe spája animačné možnosti s automatickým výpočtom letových dráh dronov. To ušetrí množstvo času, ktorý bol pred tým potrebný na zosúladenie grafiky a bezpečného pohybu dronov v priestore.
PODOBNÉ PRÍSPEVKY
Zmena registrácie a prihlasovania do aplikácie MámDron
Pre sprístupnenie aplikácie MamDron pre nových používateľov a zjednodušenie prístupu sme zmenili spôsob registrácie a prihlasovania do aplikácie.
Aká bola konferencia DRONTEX 2024?
16-17 Októbra 2024 sa v Piešťanoch uskutočnil tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX organizovanej asociáciou Mám Dron.
Konferencia DRONTEX 2024 predstaví najnovšie trendy v bezpilotnom letectve
16-17 Októbra 2024 sa v Piešťanoch uskutoční tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX organizovanej asociáciou Mám Dron.