Aká bola konferencia DRONTEX 2024?
16-17 Októbra 2024 sa v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky Elektrárňa Piešťany uskutočnil už tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX. Tento rok sme mali ambíciu zvýšiť medzinárodný dosah konferencie a dostať značku DRONTEX na mapu významných európskych konferencií zameraných na bezpilotné technológie. Sme radi, že doterajšie spätné väzby od partnerov, spíkrov a účastníkov potvrdzujú, že naše podujatie sa opäť posunulo ďalej a postupne sa dostáva do kalendárov odborníkov na drony nielen z Európskych krajín. Chceme sa týmto za asociáciu Mám Dron poďakovať všetkým účastníkom, spíkrom a partnerom za ich dôveru a spoluprácu. A aká bola konferencia DRONTEX 2024 si už môžete pozrieť a prečítať v našej reportáži.
Konferencia v číslach
- 3 ročník
- 36 spíkrov
- hostia z 11 krajín
- 2-dňový program
- 220 hostí onsite
- 200 hostí online
- 44 partnerov
Manažment bezpilotnej prevádzky v EÚ
Podobne ako minulý rok, aj DRONTEX 2024 ponúkol dvojdňový program. Konferenciu otvoril moderátor Ján Mečiar a po úvodnom privítaní Rasťa Sopka – riaditeľa asociácie Mám Dron, ambasádora konferencie Ivana Bellu a župana Trnavského samosprávneho kraja – Jozefa Viskupiča, sa účastníkom prostredníctvom videa prihovorila aj Maria Algar Ruiz – hlavná manažérka programu dronov Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA).
Atmosféru z konferencie DRONTEX 2024 a jej priebehu zachytáva aj aftermovie:
Prvý blok programu otvorila Elina Millere z Európskej komisie, ktorá vo svojej prezentácii priblížila ciele a význam iniciatívy EU Drone Strategy 2.0. Jej súčasťou je aj postupné zavádzanie U-Space služieb, ktoré bližšie vysvetlil Andrew Hately z Eurocotrol. Už tretí krát bol na konferencii DRONTEX našim vzácnym hosťom a spíkrom Vladimír Foltín (EASA), ktorý sa vo svojom vstupe venoval nutnosti viditeľnosti vo vzdušnom priestore. O tom, ako k U-Space pristupujú v Českej republike, porozprávala Nikol Vašutová z Řízení letového prostroru. Prvý blok ukončil Marek Krnáč (Krajská inovačná a rozvojová agentúra – KIRA) spolu s Michalom Chovancom (UX Leaks), ktorí predstavili koncept využitia dronov v samosprávach a atraktívny herný spôsob edukácie mladých dronistov prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Elina Millere
Vladimír Foltín
Marek Krnáč a Michal Chovanec
Catering stan
Pokročilé dronové služby
Po chutnom obede, ktorý bol v réžii Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch, pokračoval program predstavovaním priemyselných bezpilotných aplikácií. O tom, ako drony užitočne pomáhajú pri monitoringu sietí vysokého napätia, porozprávali Jozef Tóth (VSD) a Peter Mančuška (ZSD). Štefan Dusza zo ZEPHYR UAS na viacerých príkladoch predstavil výhody operácií bez priameho vizuálneho kontaktu (BVLOS). Nasledovala prezentácia Matúša Suru zo spoločnosti Terradron, počas ktorej sa účastníci mohli nielen dozvedieť o využití dronu pre inšpekcie vnútorných priestorov, ale si aj pozrieť prelet takéhoto dronu cez sálu.
O tom, že drony sa používajú aj vo vesmíre, povedal viac Patrik Veľký zo spoločnosti M2M Solutions. Ako sa dajú využiť dáta z dronu na vytvorenie digitálnych dvojčiat vysvetlil riaditeľ Twinzo – Michal Ukropec, ktorého na pódiu vystriedal István Endresz (Creative Visual Group) so zaujímavou témou dronových šou.
Štefan Dusza
Matúš Sura
Robert Ladig
Spíkri sa v treťom programovom bloku venovali téme BVLOS operácií (Robert Ladig z University of Southern Denmark), využitia dronov pri výskume klimatických zmien (Raffaello Mariani – KTH Royal Institute of technology), či pri skúmaní atmosférických meraní (Jonas Quinque – REXUS_GAMEon projekt). Potom nasledovala prestávka a príprava na večerný program.
EXPO a večerný program
Pre účastníkov konferencie bola k dispozícii výstava bezpilotných a antidronových systémov v EXPO stane, v ktorom oba dni prebiehali živé rozhovory. Tie sa viedli aj počas coffee breakov, ktoré pripravil náš stály gastro partner – spoločnosť Ebenica coffee. Okrem kávy bol k dispozícii aj čaj na rôzne spôsoby od partnera Veselý čaj. Rozhovory spríjemnil aj pohár dobrého vína od Vinum Nobile.
Večera sa začala o 19:30 a po nej nasledoval voľný networking v sprievode hudobných hostí – kapely Colorful People a DJ-ky Alex. Večer sa niesol v príjemnej a nenútenej atmosfére a bol skvelou príležitosťou pre networking a spoznanie podnetných ľudí.
EXPO stan
Večerný program – Colorful People
Večerný program – DJ Alex
Drony a bezpečnosť
Drony sa, žiaľ, v posledných rokoch skloňujú najmä v súvislosťou s ozbrojenými konfliktami. Bezpilotné technológie, ako aj systémy na detekciu a zneškodnenie dronov, zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu v bezpečnostných stratégiách. Vo svojom príhovore to načrtol aj Radoslaw Zych z našej spriatelenej asociácie (Polska izba systemow bezzalogovych), ktorý zároveň predstavil činnosť a význam ich asociácie. S bezpečnosťou súvisí aj výcvik dronových pilotov, ktorého priebeh bližšie predstavil Mário Malatinec z Veliteľstva ozbrojených síl SR v prvej prezentácii druhého dňa. O tom, aký je dôležitý spôsob manažovania kritických misií a aké možnosti ponúkajú súčasné systémy, porozprával Tomáš Schóber zo slovenskej spoločnosti R-SYS.
Poľsko hrá v rozvoji dronovej ekonomiky v Európe zásadnú úlohu. Preto sme radi, že dôležitým partnerom konferencie DRONTEX 2024 bolo Poľské veľvyslanectvo v Bratislave. Aj vďaka tomuto partnerstvu v programe vystúpili viaceré poľské spoločnosti a inštitúcie. Rafal Paprocki a Michal Lewandowski vo svojom vstupe predstavili aktivity PANSA (Navigačné letové služby PL) v súvislosti so zabezpečením poľského vzdušného priestoru. Nadviazali na nich Sebastian Lagoda a Arkadiusz Krzak (Border Board of the Border Guard Headquarters) so zaujímavou prednáškou o úlohe a využití dronov pri kontrole pohraničných oblastí.
V programe pokračoval Tomáš Hettych (Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti) s témou kybernetickej bezpečnosti nasledovaný zahraničnými spíkrami, ktorí predstavili špecifiká moderných armádnych bezpilotných systémov, ako aj riešenia pre detekciu dronov (Eyal Engel – IAI, Omer Frank – Elbit Systems, Heiko Nissen – Rohde & Schwarz). Drony nie sú len bezpečnostnou hrozbou, ale dokážu aj hrozby eliminovať. O tom vo svojej prezentácii hovoril aj Ákos Haramia zo spoločnosti Aliter Technologies, ktorý predstavil výhody a využitie ukotveného dronu VIMA. Pred obedom sa hosťom v sále aj online prihovoril Poľský veľvyslanec Piotr Samerek, ktorý zdôraznil dôležitosť medzinárodnej spolupráce pri rozvoji dronového segmentu najmä v kontexte súčasnej bezpečnostnej situácie.
Radoslaw Zych
Piotr Samerek
Tomáš Schóber
Omer Frank
Po obede na pódiu vystúpili ďalší spíkri, ktorí sa venovali témam využitia AI v bezpečnostných aplikáciách (Jozef Rodina – Airvolute), prieskumným dronom (Konrad Wojciechowski – WB Group), využitiu UAS pre monitoring hromadných podujatí (Martin Královič – SafetyCrew), či spôsobom merania rizík a príležitostí, ktoré drony prinášajú (Imrich Marton – Adapt Institute). Po poslednej prestávke na kávu sa hosťom prihovoril Tomáš Kakula z Technického výskumného inštitútu s témou elektrickej bezpečnosti a jej testovaní pri dronoch, páni Jozef Filko a Ján Golais (Beluga) sa venovali nástrahám spojeným s ochranou osobných údajov pri používaní dronov a nový poistný produkt pre dronistov na Slovensku predstaviteľ riaditeľ poisťovne Premium – Mojmír Vedej. Nabitý program druhého dňa ukončil Rasťo Sopko, ktorý sa poďakoval všetkým účastníkom a partnerom za dôveru a zároveň všetkých pozval na nasledujúci ročník konferencie.
Záver
Konferencia DRONTEX 2024 opäť dokázala, že prepájanie odborníkov, medzinárodná spolupráca a vytváranie nových projektov, majú nesmierny význam pre rozvoj unikátneho ekosystému dronov, budovanie dronovej ekonomiky, inteligentných služieb, ako aj pre zachovanie a posilnenie bezpečnosti a konkurencieschopnosti krajín. Na záver sa v mene asociácie chceme srdečne poďakovať všetkým účastníkom, partnerom, dodávateľom a realizačnému tímu za skvelé dva dni strávené v tvorivej atmosfére a už teraz sa tešíme na DRONTEX 2025!