Mám Dron

Návšteva distribučného centra Zipline v Ghane - doručovanie liekov a vakcín dronmi.

Pre zachovanie zdravia a záchranu ľudských životov je dôležité dostať k pacientovi potrebné lieky a zdravotnícky materiál včas. To môže byť problém v prípade odľahlých oblastí alebo území so zlou alebo chýbajúcou infraštruktúrou. Práve v takýchto situáciách prichádzajú na rad drony umožňujúce doručovanie liekov a vakcín „vzdušnými cestami“, čo výrazne urýchľuje ich dodanie na potrebné miesto a zvyšuje tak šancu na skoré poskytnutie pomoci.

Keďže som mal možnosť v decembri cestovať do Ghany, nemohol som si nechať ujsť príležitosť navštíviť jedno zo zdravotných distribučných centier v Omenako, ktoré prevádzkuje spoločnosť Zipline. Tá prevádzkuje v Ghane celkovo 6 doručovacích centier, čím pokrýva takmer celú krajinu. Z tejto podnetnej návštevy som pripravil reportáž, v ktorej sa dozviete, ako celý proces doručovania liekov dronmi funguje a aké benefity prináša pre ľudí v Ghane a celú krajinu.

Cesta do Omenako a prehliadka centra

Mapa mi ukázala, že vzdialenosť Omenako od mesta Tema, v ktorom som býval, je 98km. Časovo však navigácia odhadla trasu na takmer 3 hodiny. Dôvodom boli (čo som po ceste zistil) neustávajúce zápchy v hlavnom meste Accra a na výjazdoch z mesta, kde sa striedajú kusy nových asfaltových diaľníc s časťami deravých poľných ciest, na ktorých maximálka nejde nad 30km/h. Už to naznačovalo, prečo vzdušný priestor je logickou alternatívou pozemných ciest pre prevoz časovo citlivého materiálu.

Ďalej za mestom sme si počas jazdy mohli vychutnať pribúdajúcu zeleň, hory pokryté palmami a malé fotogenické dedinky. O tom, že sme na mieste, nás na ceste upozornila značka Zipline Omenako. Po krátkej odbočke cez malú kakaovú plantáž sme sa dostali ku bráne, kde sme dostali visačky a pustili nás do areálu. Tam nás už čakal náš sprievodca, ktorý nás privítal a ukázal nám areál pozostávajúci z viacerých budov a stanovíšť.

Sklad a príprava balíkov

Našu prehliadku sme začali s Danielom, ktorý nám ukázal budovu, v ktorej sa skladujú lieky a pripravujú balíky pre jednotlivé misie. Okrem rôznych typov liečiv v regáloch boli v špeciálnych chladiacich boxoch uskladnené krvné vzorky, vakcíny, či protijedy na hadie uštipnutie. Daniel nám vysvetlil, že tento zdravotnícky materiál dodávajú do viac ako 500 zdravotných centier v Ghane. Lieky vložia do balíku z tvrdeného papieru, ktorý je vybavený vnútornou plastovo-vzduchovou výstužou a poskladaným padákom. Pred vložením balíka do dronu sa naň pripevní nálepka s QR kódom, ktorý obsahuje informácie o obsahu a cieli zásielky. Daniel nám ešte objasnil, že balík môže mať maximálne 2kg a že na pozadí celého logistického fungovania je informačný systém umožňujúci komunikáciu s jednotlivými zdravotnými centrami.

Príprava dronu a vykonanie misie

Zo skladových priestorov sme sa premiestnili do časti budovy, kde sa nabíjali baterky a pripravovali samotné drony. Tie boli väčšie, ako som si ich predstavoval a samotné krídlo dronu má viac ako 3m. Danielov kolega Michael nám vysvetlil systém inteligentného nabíjania batérií, ktorých stav zobrazujú svetielka rôznych farieb. Modrá znamená úplné nabitie a možnosť použiť baterku pre nový let. Každý let pripravujú dvaja vyškolení operátori. Prvý pripraví balík a telo dronu s batériou, zatiaľ čo druhý pripevní krídlo a skontroluje mechanické časti dronu. Samotné systémy si pred letom skontroluje dron sám. Akonáhle je dron pripravený na let, odštartuje z dlhej rampy.

Priebeh letu

Celý let prebieha autonómne podľa vopred naplánovanej trasy a inštrukcií. Dron dosahuje maximálnu rýchlosť 113km/h a dokáže letieť vo vzduchu takmer 2 hodiny, počas ktorých je schopný vykonať let v kružnici 40km a vrátiť sa bezpečne na základňu. Lietať može takmer za každého počasia, pričom jediným obmedzením je silný vietor.

Operátor môže v prípade nutnosti vstúpiť do misie a zadať dronu pokyny pre zmenu trasy alebo návrat na miesto vzletu. Celý let môže sledovať na monitore zobrazujúcom informácie a polohu každého dronu, ktorá je sledovaná pomocou LTE siete. V prípade potreby sú jednotlivé lety koordinované s vežou letiska. Samotné centrum v Omenako vykoná denne až 100 letov, podobne ako ostatných päť Zipline centier v Ghane, čo robí túto prevádzku najväčšou svojho druhu na svete.

Štart dronu

Pristávanie dronu

Návrat dronu a pristávanie

Pár minút pred tým, ako dron dosiahne požadované súradnice, dostane pracovník zdravotného centra správu o prichádzajúcej zásielke. Po zhodení balíku na padáku si ju preberie a dron sa vracia späť na základňu. Jeho zachytenie prebieha pomocou systému pružného lana zaveseného na pevných stožiaroch. Pri pristátí sa dron automaticky zahákne o lano a postupne sa zvesí až k zemi. Po návrate a zvesení z lana stačí vymeniť baterku a náklad a dron je prakticky opäť hneď pripravený na ďalšie použitie. Musím povedať, že ako sledovanie štartu, tak aj pristátia bolo veľmi zaujímavé.  

O Zipline

Spoločnosť Zipline sídliaca v San Francisko vznikla ako startup pre dodávanie liekov dronmi v Rwande v roku 2016.  Ich aktivity si čoskoro získali veľký ohlas u odbornej aj laickej verejnosti a dnes je Zipline s viac ako 1 300 000 letmi v oblasti drone delivery celosvetovým lídrom. Ich prevádzky nájdete v Ghane, Rwande, Nigérii, Keni, na Pobreží slonoviny, ako aj v Spojených štátoch a Japonsku. Okrem zdravotníckeho materiálu doručujú pomocou dronov potraviny, drogériu a prostriedky pre farmárov. Súčasťou celej technológie sú UAV s pevným krídlom, ktoré sú modulárne a teda prispôsobiteľné pre rôzne misie, ako aj systém plánovania misií a komunikácie so zdravotnými centrami.

Prečo Afrika?

Zatiaľ čo v Európe podliehajú BVLOS lety prísnym reguláciám a často zdĺhavým administratívnym úkonom a schvaľovaniam, vo viacerých afrických krajinách prevážila samotná potreba a dopyt po doručovaní dronmi pred neustálym vybrusovaním legislatívy a pravidiel pre bezpilotnú prevádzku.

Miestne vlády a relevantné úrady tak mali väčšiu motiváciu nájsť funkčné a zároveň bezpečné riešenie, ktoré zohľadňuje geografické špecifiká a (ne)existujúcu infraštruktúru, aby zapezpečili lekársku starostlivosť aj v ťažko dostupnom teréne. Výsledkom ich spolupráce so Zipline sú fungujúce prevádzky medical drone delivery, ktoré dennodenne doslova zachraňujú životy a ktoré sú ideálnym príkladom použitia dronov pre dobrú vec.

Záver

Som veľmi rád, že som mal príležitosť nnavštíviť jedno z prvých centier pre doručovanie liekov dronmi a som vďačný za srdečné prijatie a čas, ktorý so mnou zamestnanci Zipline strávili. Myslím si, že im patrí obdiv a vďaka za uskutočnenie a realizáciu skvelého nápadu, ktorým inšpirujú nielen celý dronový svet. Verím, že zástupcov Zipline budeme mať možnosť raz privítať aj na našej konferencii DRONTEX, na ktorej by sme chceli otvoriť tému doručovania dronmi, ktorá sa pomaly dostáva do popredia aj v našich končinách.  

Spracoval: Vašo Michalčík